true

ویژه های خبری

true
    امروز سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

 دشتستان بزرگ : بجز برانکو ایوانکوویچ، مربیان بازنده دربی معمولا سرنوشت خوبی در تیم‌های‌شان نداشتند.

به گزارش دشتستان بزرگ ؛ فرهاد مجیدی در سومین دربی به عنوان سرمربی استقلال، نتوانست پیروز شود و اولین شکست را هم تجربه کرد. مجیدی در دو دربی قبلی، با وجود تساوی توانسته بود با نمایشی قابل قبول از استقلال جایگاهش را بین هواداران این تیم محکم کند. اولین باخت او اما، قبل از بردن از راه رسید و می‌تواند، تهدیدی جدی برای آینده او باشد. هر چند همه مسئولان استقلال، در روز‌های اخیر حمایت زیادی از او کرده‌اند.

سابقه دربی تهران، نشان می‌دهد تیم‌ها معمولا به مربی بازنده فرصت چندانی نمی‌دهند. از زمان شروع لیگ برتر، فقط دو مربی توانسته‌اند بعد باخت در دربی، فصل آینده هم نیمکت تیم‌شان را حفظ کنند. برانکو ایوانکوویچ دو بار در دربی باخت، اما عملکرد خوب او در دیگر دربی‌ها و رسیدن به قهرمانی‌های متعدد، باعث شد این موضوع تاثیری در جایگاهش نداشته باشد. وینفرد شفر هم کارش در استقلال را باخت در دربی شروع کرد، اما با توجه به اینکه تازه انتخاب شده بود، زیاد تحت فشار قرار نگرفت و فصل بعد هم روی نیمکت استقلال باقی ماند. هر چند فصل بعد یک باخت دیگر در دربی، کار او را تقریبا تمام کرد.

پایان عصر پورحیدری و پروین

منصور پورحیدری، اولین مربی بود که در دربی‌های لیگ برتری شکست خورد. استقلال در لیگ دوم، زیاد مربی عوض کرد و در نهایت فصل بعد، به امیر قلعه‌نویی سپرده شد. لیگ سوم، وینگو بگوویچ دربی رفت را ۲-۱ به استقلال باخت و آخر فصل، حکم برکناری گرفت. لیگ چهارم راینر زوبل بازنده دربی برگشت و مربی برکنار شده آخر فصل بود. لیگ پنجم، استقلال توانست پرسپولیس پروین را در بازی رفت شکست دهد و عمر مربیگری پروین، به بازی برگشت نرسید.

سرنوشت مشترک استیلی و دایی

لیگ ششم یک استقلالی تاوان شکست در دربی را داد. صمد مرفاوی، به پرسپولیس باخت و او هم آخر فصل از استقلال کنار رفت. بازنده بعدی دربی هم خود مرفاوی بود. او لیگ نهم به استقلال برگشت، دربی را با همان نتیجه ۲-۱ باخت و از این تیم جدا شد. لیگ دهم پرسپولیس دایی، رفت و برگشت از استقلال مظلومی شکست خورد. آخر فصل استیلی جای دایی را گرفت. خود استیلی لیگ یازدهم، در لیگ و جام حذفی به استقلال باخت و نیم فصل حکم اخراجش را گرفت. جالب اینکه مظلومی پس از این ۴ برد، سرانجام مقابل دنیزلی ۳-۲ تسلیم شد و او هم آخر فصل، دیگر جایی در استقلال نداشت.

استثنایی به نام برانکو

لیگ چهاردهم امیر قلعه‌نویی، مربی شکست ناپذیر دربی در هر دو بازی بازنده بود و پس از این دو باخت از استقلال رفت. لیگ پانزدهم، مظلومی برگشت و او هم با شکست در دربی برگشت عمری طولانی نداشت. لیگ شانزدهم برانکو دربی برگشت را باخت و با این حال، جایگاهش را حفظ کرد. فصل بعد، او دربی رفت استقلال شفر را برد و دربی برگشت، از این تیم شکست خورد. هر دوی آن‌ها، لیگ هجدهم در تیم‌شان باقی ماندند. با این حال، باختن در بازی برگشت لیگ هجدهم، عملا عمر شفر در استقلال را به پایان رساند. جالب اینجاست حتی استراماچونی هم فصل پیش بعد یک باخت در دربی، بخاطر مشکلاتی متفاوت نتوانست عمری طولانی روی نیمکت استقلال داشته باشد.

کار سخت فرهاد

با این اوضاع، مجیدی برای ماندن در فصل بعد نیاز به یک طلسم شکنی بزرگ دارد. به خصوص اینکه او مثل شفر، هفته‌های ابتدایی حضورش روی نیمکت استقلال را پشت سر نمی‌گذارد و هواداران از تیم او، انتظار زیادی داشتند. سرمربی استقلال، در هفته‌های آینده باید نشان دهد گزینه خوبی برای نیمکت این باشگاه است و با نشان دادن شایستگی، خاطره بد دربی را به فراموشی بسپارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader