true

ویژه های خبری

true
    امروز جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

دشتستان بزرگ: کاهش ۳۸ درصدی بارش باران در سال آبی جاری، بر بحران کم آبی استان بوشهر افزوده و این درحالی است که ۱۶ دشت استان بوشهر در وضعیت بحرانی، ممنوعه و غیر قابل استفاده قرار دارد.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از تسنیم؛ واقعیت اقلیمی استان بوشهر، وقوع کم تعداد ترسالی‌ها در توالی با خشکسالی‌های پر تعداد است. به استناد آمار ۴۰ سال اخیر تنها ۲۷ درصد سال‌‌های آبی، استان بوشهر بارش باران بالای ۳۰۰ میلیمتر تجربه کرده و سهم بیشتر ۷۳ درصدی مربوط به سال‌های نسبتاً خشک و خشکسالی پی در پی بوده است.

16دشت استان بوشهر در وضعیت بحرانی قرار گرفت

به گواه دانشمندان علوم آب و هوا پیش بینی سال‌های اخیر به سبب تغییرات اقلیمی به شدت بارش باران با ضریب خطر همراه است و تنها تجربه زیستن در اقلیم‌های خشک و کم آب می‌تواند ما را در پذیرفتن واقعیت‌های کم بارشی در سال‌های اخیر و آینده یاری کند.

هر سال پر بارش باران ذخیره چند سال خشکسالی است که باید با برنامه‌ریزی و مدیریت بلند مدت از آسیب‌های آن کاست.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه این استان در لیست استان‌های کم بارش ایران قرار گرفته است اظهار داشت: استان بوشهر با ۲۴۶ میلیمتر بارش باران به عنوان استان‌های با تنش آبی بالا محسوب می‌شود و این اقلیم در ادوار مختلف تاریخی ثبت شده چراکه هر گونه تنش آب و هوایی نه تنها قابل پیش بینی نبوده بلکه امکان مدیریت آن نیز با جامع‌نگری در بخش‌های مرتبط وجود دارد.

امید آزادی‌جو، بی توجهی به واقعیت خشکسالی را سبب ایجاد بحران‌های پیچیده آبی و بروز مشکلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی دانست و بیان کرد: در سال‌های اخیر متوسط دمای هوا و میزان تبخیر آب در استان بوشهر افزایشی شده و به تبع آن میزان بارش باران کاهش یافته است.

کاهش بارش باران بر افت سطح آب سفره‌های زیر زمینی استان بوشهر افزوده است

وی، میزان بارش باران در نیمه نخست سال آبی جاری را ۱۹۵ میلیمتر دانست و تاکید کرد: این میزان باران نسبت به میانگین بارش سال قبل و بلند مدت به ترتیب ۳۸ درصد و ۱۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه توزیع غیر یکنواخت زمانی و مکانی بارش، نوع و سطح تنش آبی در نیمه شمالی و جنوبی را متفاوت کرده است گفت: بر اساس آمارها متوسط بارش باران در سطح نیمه شمالی استان بوشهر ۲۴۷ میلیمتر ثبت شده که بیش از ۲ برابر متوسط باران در مناطق جنوبی استان بوشهر به میزان ۱۱۸ میلیمتر بوده است.

آزادی‌جو، اثر بارش باران در مناطق یاد شده را متفاوت دانست و بیان کرد: مناطق جنوبی استان بوشهر به سبب تکیه داشتن به سفره آب زیرزمینی در برداشت از آنها اهمیت میزان ذخیره آب زیر زمینی بیشتر تجربه می‌‌کند.

به زبان گویای آمار در ۴۰ سال آبی گذشته، استان بوشهر در ۲۹ سال آبی، کمتر از متوسط باران و حتی زیر ۱۰۰ میلیمتر تجربه کرده و این درحالی است که در کمتر از ۱۱ سال بارش باران بالای ۳۰۰ میلیمتر در استان بوشهر محقق شده است.

ویژگی‌های زمین‌شناسی استان بوشهر به‌گونه‌ای است که عمده تغذیه آبخوان‌ها و دشت‌ها از طریق نفوذ مستقیم بارش باران صورت می‌گیرد.

به گفته مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر کاهش بارش باران بر پهنه و سطح استان مستقیم بر افت سطح و ذخایر آبی اثربخش است.

آزادی‌جو، میزان آبدهی بیشتر رودخانه‌های استان بوشهر را به سبب بارش باران در حوضه‌های بالادستی از جمله استان فارس دانست و تصریح کرد: این بارش‌ها کمتر سبب تغذیه سفره‌های زیرزمینی شده و تنها در مناطق دارای سد امکان دسترسی و استفاده از آن وجود دارد.

آورد رودخانه‌‌های استان بوشهر ۴۵ درصد کاهش یافت

وی، با تشریح وضعیت آبدهی رودخانه‌های استان بوشهر خاطر نشان کرد: آورد رودخانه‌‌های استان بوشهر در نیمه نخست سال آبی استان بوشهر ۷۴۰ میلیون متر مکعب بود که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد و بلند مدت ۴۵ درصد کاهش داشته است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر افزود: این شرایط با وضعیت بارش باران، در حوضه‌های شمالی و جنوبی کاملاً منطبق بوده و آورد رودخانه‌های موند، دشت‌پلنگ و باغان بین ۳۰ تا ۸۰ درصد کاهش نشان می‌دهد و تمامی رویدادهای کم آبی نیمه نخست سال آبی موید تنش آبی در نیمه دوم سال محسوب می‌شود.

وضعیت نوسانات و ذخایر آب زیر زمینی متاثر از بارش باران و به سهم کمتر کاهش آورد رودخانه‌ها که در نیمه ترسالی آبی جاری، ما حتی شاهد افت زیاد سطح ایستابی در سطح استان و به ویژه دشت‌های ممنوعه و بحرانی از جمله چاهگاه، لاور، دشت‌پلنگ، باغان، دیر، کنگان و دیگر دشت‌ها به میزان چند ۱۰ سانتیمتر بوده‌ایم.

۱۶ دشت استان بوشهر در شرایط بحرانی و ممنوعه قرار دارد

وی با اشاره به وجود ۱۶ دشت در استان بوشهر تصریح کرد: این دشت‌ها در حال بحرانی، ممنوعه و غیر قابل استفاده قرار گرفته است که ۴ دشت در شرایط بحرانی، ۸ دشت ممنوعه و ۴ دشت دیگر غیر قابل بهره‌برداری است.

آزادی‌جو، با اشاره به روند تغییرات آب سفره‌های زیر زمینی استان بوشهر تصریح کرد: این روند تغییرات حاصل از بارش باران در مقایسه با نیمه نخست سال آبی گذشته است و کسری مخزن در سال آبی جاری به شدت به سمت منفی سوق یافته است.

وی، صیانت از ذخیره‌های آبی استان بوشهر را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: در این راستا تصمیمات مسئولان بسیار مهم و تاثیرگذار است تا به ذخیره سفره‌های آبی استان بوشهر کمک کند.

زوایای پنهان بحران آب در محدوده سال و یا دهه ممکن است برای عموم قابل لمس و درک نباشد، اما آنچه روشن است می‌توان با هوشمندی، آینده‌نگری و البته تفکر سیستمی و جامع بلند مدت؛ برنامه‌ریزی مدیریت تقاضا در بخش آب و کشاورزی را در سطح محلی و کشوری برای حفظ محیط زیست و تحقق توسعه پایدار، جامعه پایدار و امنیت پایدار به انجام رساند.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر تاکید کرد: استفاده از تکنولوژی‌های روز، بهره‌وری بالای آب، کاهش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی، و کنترل تخلفات آب کمک کننده است.

شرایط منابع آب زیرزمینی، اهمیت حفاظت از آن را دوچندان کرده و به همین منظور نظارت بر بهره‌برداری از چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، پایش ورود آلایندگی به منابع آب زیرزمینی و نظارت بر لایروبی و کف‌شکنی‌ قانونی چاه‌ها به صورت تمام وقت در برنامه‌های کارشناسان آب منطقه‌ای قرار داده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader