true

ویژه های خبری

true
    امروز یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

دشتستان بزرگ: مرحله گروهی جام جهانی فوتبال تمام شد. در کنار شادی ها و تلخکامی های این رخداد ورزشی بعضی اتفاقات متفاوت و جالب هم رخ داده است که « پیشگویی ها » از آن دست است.

به گزارش دشتستان بزرگ؛ این که مردم در پیش بینی و تحلیل های سیاسی خود گاهی دچار اشتباه شوند امری کاملا محتوم است اما اگر کسی که داعیه ی نظریه پردازی دارد و دوستانش اسم استاد بر او نهادند، بارها و بارها در تحلیل و بخصوص پیش بینی دچار اشتباه شد نه تنها به جایگاه خود آسیب زده که اعتبار واژه تحلیل را هم پایین آورده است. از مکتب نشینان ایشان هم عجیب است که هنوز بر نیمکت باور و قبول بنشینند.

به خاطر دارم که در زمان حمله امریکا به عراق یکی از این به اصطلاح اساتید نظریه پرداز مدعی بود که امریکا قادر به شکست صدام نیست و در تحلیل خود ادعا می کردکه سربازان امریکایی با آن همه تجهیزات تحمل شرایط عراق را ندارند. در حالی که صدام در مقابل امریکا توانست فقط سه هفته تاب بیاورد. استاد در شبکه جام جم هم گفته بود که ایران وکشورهای منطقه باید مانند لی لی پوت ها و فلرتیشیا در کارتون گالیور، امریکا را در خلیج فارس به بند کشیده ‌و خفه کنند !!! او در ادامه توضیح داده بود که:« یعنی الان که امریکا به عراق حمله کرده همه باید با هم به امریکا حمله کنیم.»

امثال این استاد در فضای رسانه ای زیاد هستند که با صحبت های هیجانی و آتشین و به کمک حمایت هایی که تریبون در اختیار آن ها قرار می دهد توانسته اند مخاطبان خاص خود را هم پیدا کنند. البته هر کسی حق دارد نظرات خود را در معرض آگاهی دیگران و قضاوت افکار عمومی قرار دهد و جالب اینجاست که این اظهار نظرها اگر چه گاهی با منافع ملی به معنای واقعی آن تعارض پیدا می کنند قانونا تریبون دارند و نشر می یابند. با این وجود هر روز خبر جدیدی از این طیف می رسد.

دقیقا هفته قبل در سفری به مشهد همسفر جمعی از زایران شیعه از قطیف عربستان بودم. دیدن زائران عربستانی برای من عجیب بود زیرا با توجه به فضای رسانه ای انتظار نداشتم که دولت عربستان به شیعیان کشورش اجازه سفر به ایران برای زیارت بدهد. البته دیده بودم که دولت عربستان روادید سفر به عربستان و حتی زیارت عمره را در خلال جام جهانی برای همه ملیت ها و حتی ایرانی ها ساده کرده بود و با همین امکان عده ای از مسافرین ایرانی قطر، توانسته اند ویزای الکترونیک عربستان را بگیرند، امکانی که هنوز پابرجاست و بسیاری از مردم نمی دانند.

یادم بود که در کانال همان تحلیل گر سیاسی-نظامی در ابتدای جام جهانی فوتبال خوانده بودم که پیش بینی کرده بود با سرگرم شدن اذهان عمومی به بازی ها، احتمالا رژیم سعودی در قطیف به پاکسازی قومی ( قتل و عام شیعیان ) اقدام کند ! پیشگویی های استاد برای احتمالات همزمان با جام جهانی محدود به این یکی نبود و ایشان به تعداد حروف الفبای فارسی ( دقیقا از الف تا ی ) برای اتفاقات احتمالی در سراسر کره زمین لیست بلند و بالایی تهیه کرده بود.

البته از آن جایی که هنوز مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر به اتمام نرسیده است صمیمانه امیدواریم که هیچکدام از آن پیشگویی ها به وقوع نپیوندد، پیشگویی هایی که هر کدامشان فاجعه ای است.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader