true

ویژه های خبری

true
    امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

دشتستان بزرگ: بعضی ها می گویند در بحث عشق و روابط عاطفی، سن چیزی جز یک عدد نیست. با این حال، از قرار معلوم جامعه هنوز بر این باور است که باید محدودیت هایی در خصوص اختلاف سن میان زوجین قائل شد و حتی محققان بهترین اختلاف سنی ای که شانس ماندگاری یک رابطه را بالا می برد را پیدا کرده اند. البته شکی نیست که در هر رابطه ای هیچ چیز مهم تر از عشق، از خود گذشتگی و مهربانی نیست اما بد نیست بدانیم که علم چه نظری درباره ی بهترین اختلاف سنی میان زوجین دارد.

بهترین اختلاف سنی زوجین برای ماندگاری رابطه

از آنجایی که موضوع اختلاف سنی قابل قبول میان زوجین امری سلیقه ای است و بحث ها در اینباره می تواند پایان ناپذیر باشد، جامعه تلاش کرده با ارائه ی یک قاعده، چارچوبی برای آن تعیین کند. این قانون که «نصف سن خود به اضافه ی ۷» است، یعنی به طور کلی، از دید جامعه داشتن رابطه عاشقانه با کسی پذیرفته است که سن او دست کم نصف سن شما به اضافه ی عدد ۷ باشد.

بنابراین بر اساس این قانون، مثلاً برای یک شخص ۳۰ ساله داشتن رابطه ی عاشقانه با یک فرد ۲۲ ساله قابل قبول است، اما شریک عاطفی ۲۱ ساله برای او زیاد از حد جوان محسوب می شود.

اما این قانون شاید منطقی نباشد، چون بر اساس آن، هر چه سن بالاتر رود، اختلاف سنی بیشتری قابل قبول می شود. مثلاً بر اساس این قانون برقراری رابطه عاشقانه میان دو فرد ۶۰ ساله و ۳۸ ساله با اختلاف سنی ۲۲ سال ایرادی ندارد. اما اختلاف سنی ۸ ساله ی میان دو فرد ۲۸ ساله و ۲۰ ساله پذیرفته نیست.

بهترین اختلاف سنی زوجین برای ماندگاری رابطه

به علاوه، به نظر می رسد زمان با این قانون موافق نباشد. مثلاً اختلاف سنی ۲۵ ساله ی مایکل داگلاس و کاترین زناجونز، در زمان ازدواج آن ها در سال ۲۰۰۰ پذیرفته نبود، چون آن زمان داگلاس ۵۵ ساله و زتاجونر ۳۳ ساله بود. حالا اما در سال ۲۰۲۲ که داگلاس ۷۷ ساله و زتاجونز ۵۲ ساله است، به نظر می رسد اختلاف سنی آن ها با این قانون جور درمی آید.

بهترین اختلاف سنی زوجین برای ماندگاری رابطه

پژوهشی با شرکت ۳ هزار نفر توسط محققان دانشگاه اموری ِ آمریکا صورت گرفت که نشان داد هر چه اختلاف سنی میان زوجین بیشتر باشد، ریسک جدایی آن ها بیشتر می شود. در حقیقت، این پژوهش نشان داد احتمال جدایی در یک زوج با اختلاف سنی ۵ ، ۱۰ و ۲۰ ساله، به ترتیب ۱۸ ، ۳۹ و ۹۵ درصد بیشتر از یک زوج هم سن است.

چند جدایی اخیر اهالی هالیوود هم مؤید این نکته است، مثل مورد سیلوستر استالونه و همسرش جنیفر فلیوین با ۲۲ سال اختلاف سن یا مورد مدونا و شریک زندگی اش که ۳۵ سال از او کوچک تر است.

بهترین اختلاف سنی زوجین برای ماندگاری رابطه

و با نگاهی به روابط عاطفی یکی از مشهور ستارگان هالیوود، لئوناردو دیکاپریو، که همیشه با زنان بسیار کوچک تر از خود وارد رابطه عاشقانه می شود، می توان متوجه شد که روابط عاطفی او چندان ماندگار نیستند.

دیکاپریو به تازگی از شریک زندگی اش، کامیلا مونرو جدا شده که ۲۲ ساله از او کوچک تر است. رابطه ی آن ها ۴ سال به طول انجامید.

از شرکای عاطفی قبلی دیکاپریو می توان به نینا آگدال، مدل دانمارکی و بار رفائلی هم اشاره کرد که اولی ۱۷ سال و دومی ۱۰ سال از او کوچک تر است. رابطه ی دیکاپریو با آن ها هم دوام چندانی نداشت.

بهترین اختلاف سنی زوجین برای ماندگاری رابطه

بنابراین، بر اساس این پژوهش، اگر به دنبال یک رابطه عاطفی ماندگار هستید باید اختلاف سنی را به حداقل برسانید. و اعداد و ارقام نشان داده بهترین اختلاف سنی برای دوام داشتن یک رابطه عاطفی، یک سال است، چون احتمال جدایی در این زوج ها تنها ۳ درصد است.

برخی زوج های معروف هم این درست بودن نظریه را اثبات می کنند، مثل مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان که تنها یک سال اختلاف سنی دارند و حالا ۱۰ سال از ازدواج شان می گذرد.

یا کلی ریپا و همسرش مارک کونسوئلوس که آن ها هم یک سال اختلاف سنی دارند و حالا ۲۶ سال از آغاز زندگی مشترک شان می گذرد.

بهترین اختلاف سنی زوجین برای ماندگاری رابطه

بنابراین اگر لئوناردو دیکاپریو را درنظر بگیریم که متولد سال ۱۹۷۴ است، بر اساس این پژوهش، شریک عاطفی او نباید متولد پیش از ۱۹۷۳ یا پس از ۱۹۷۵ باشد. پس بسیاری از ستاره های مجرد هالیوود، مثل آنجلینا جولی یا درو بریمور که هر دو متولد سال ۱۹۷۵ هستند یا تایرا بنکس، مدل مشهور که در سال ۱۹۷۳ به دنیا آمده، بهترین اختلاف سنی برای برقراری رابطه عاطفی با دیکاپریو را دارند.

منبع: برترین ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader