true

ویژه های خبری

true
    امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

دشتستان بزرگ: رییس پلیس فتا استان بوشهر گفت: در روزهای اخیر مجرمان سایبری اقدام به کلاهبرداری در پوشش جعلی کشاورزان و نخلداران کرده‌اند و توصیه می‌شود خریداران خرما مراقب فروشندگان غیرواقعی در فضای مجازی باشند تا در دام کلاهبرداری آنها گرفتار نشوند.

کلاهبرداری در قالب فروش اینترنتی خرما

به گزارش دشتستان بزرگ، سرهنگ مهدی قاسمی اعلام کرد: امسال به دلیل بارش‌های سامانه مونسون و آسیب دیدن میوه نخبلات، خرید و فروش خرما وضعیت متفاوتی دارد و مجرمان سایبری با سوءاستفاده از این شرایط اقدام به کلاهبرداری کرده‌اند.

وی توضیح داد: این افراد با درج آگهی فروش خرما به قیمت‌های بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی بازار در سایت‌های واسط اینترنتی مانند دیوار، اقدام به دریافت مبالغی تحت عنوان بیعانه می‌کنند و دیگر پاسخگوی تماس خریداران نمی‌شوند.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر افزود: در مواردی دیگر نیز با انتشار تبلیغات فروش خرمای باکیفیت و ارزان حاوی لینک درگاه پرداخت اینترنتی جعلی در شبکه‌های اجتماعی، فرد متقاضی خرید را به ورود به این لینک برای پرداخت بیعانه یا مبلغ توافقی کل معامله هدایت و درادامه با فیشینگ و کپی اطلاعات حساب آنها، اقدام به سرقت و برداشت همه موجودی حساب این خریداران می‌کنند.

قاسمی با بیان اینکه مجرمان سایبری این حوزه شناسایی و ضمن حذف محتوای مجرمانه به مراجع قضایی معرفی می‌شوند، تاکید کرد:  افرادی که قصد خرید خرما دارند در صورت امکان خریدهای خود را حضوری انجام دهند اما اگر به هر دلیلی قصد خرید اینترنتی دارند از فروشگاه‌ها و سایت‌های معتبر استفاده کنند و در هنگام خرید از افراد صاحب آگهی در سایت دیوار و مشابه آن، از پرداخت هرگونه وجهی در قالب بیعانه یا مبلغ کل معامله قبل از رویت و تحویل کالا خودداری کنند.

وی اضافه کرد: خریداران غیر حضوری خرما از بازکردن و ورود به هرگونه لینک از منابع نامعتبر و غیر رسمی بویژه آنهایی که در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود خودداری کنند و در صورتی که به هر دلیلی وارد لینک شدند، بلافاصله اینترنت دستگاه را خاموش، برنامه نصب شده را حدف و آنتی‌ویروس مناسب را بر دستگاه خود نصب کنند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader