true

ویژه های خبری

true
    امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

دشتستان بزرگ: در نتیجه ضدحمله اوکراین در منطقه خارکف، نیرو‌های روسیه از برخی روستا‌ها عقب نشینی کردند. در نتیجه درگیری میان نیرو‌های روسیه و اوکراین، روستای گراکوف در منطقه خارکف نیز تحت کنترل نیرو‌های اوکراینی قرار گرفت.

به گزارش دشتستان بزرگ؛ روستای گراکوف که در منطقه خارکف اوکراین قرار دارد دو روز پیش از نیرو‌های روسی بازپس گرفته شد.

نیرو‌های اوکراینی که روستای گراکوف را که از نیرو‌های روسی پس گرفتند، اجازه ورود خبرنگاران به این روستا را دادند. گفته می‌شود این روستا در ۲۵ فوریه به تصرف نیرو‌های روسیه درآمد و در ۷ سپتامبر توسط نیرو‌های اوکراینی پس گرفته شد.

در این روستا می‌توان آثار درگیری شدید بین نیرو‌های اوکراینی و روسیه را در منطقه مشاهده کرد. بقایای بسیاری از خودرو‌های غیرنظامی و نظامی در کنار جاده‌ها دیده می‌شود.

مشاهده می‌شود که بسیاری از خانه‌ها در گراکوف در درگیری‌ها به شدت آسیب دیده اند. یکی از مکان‌هایی که محل درگیری‌ها بوده، کلیسای روستا است. خرابه‌های ناشی از گلوله و شلیک توپ روی دیوار‌های کلیسا توجه‌ها را به خود جلب می‌کند.

در این روستا چند خودروی نظامی متعلق به نیرو‌های روسی وجود دارد که اکثر آن‌ها غیرقابل استفاده و علامت “Z” بر روی آن‌ها دیده می‌شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید نیرو‌های نظامی این کشور طی یک هفته گذشته توانسته‌اند ارتش روسیه را از ۱۰۰۰ کیلومتر مربع در جنوب‌شرق این کشور عقب برانند.

زلنسکی روز جمعه ۹ سپتامبر گفت که در جریان این عملیات‌ها در خارکف بیش از ۳۰ شهر و روستا آزاد شده‌اند.

ارشدترین مقام روسی در منطقه خارکف هم ضمن قبول این پیش‌روی‌ها از آن به عنوان پیروزی چشمگیر نیرو‌های اوکراینی یاد کرده است.

ویتالی گانچف به تلویزیون روسیه گفته که نیرو‌های اوکراینی موفق به شکستن خطوط دفاعی ارتش روسیه شده‌اند.

ارتش اوکراین گفته که نیرو‌های آن طی تنها ۳ روز توانسته‌اند ۵۰ کیلومتر پیش‌روی کنند. در صورت صحت این ادعا، این سریع‌ترین جابجایی خطوط مقدم نبرد از زمان عقب‌نشینی نیرو‌های روسی از حومه کی‌یف خواهد بود که در ماه مارس گذشته روی داد.

منبع: فرارو

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader