true

ویژه های خبری

true
    امروز سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱

دشتستان بزرگ: متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که بر اساس گروه‌های خونی، مصرف یا عدم مصرف هیچ ماده غذایی توصیه نمی‌شود، هشدار داد: چنانچه به بهانه حفظ سلامت بدن، گروه خاصی از مواد غذایی حذف شود در دراز مدت مشکلات فراوانی را در پی خواهد داشت.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از همشهری آنلاین؛ متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که بر اساس گروه‌های خونی، مصرف یا عدم مصرف هیچ ماده غذایی توصیه نمی‌شود، هشدار داد: چنانچه به بهانه حفظ سلامت بدن، گروه خاصی از مواد غذایی حذف شود در دراز مدت مشکلات فراوانی را در پی خواهد داشت.

دکتر تیرنگ نیستانی با طرح این سوال که آیا می‌شود مثلاً برای یک کودک سه ساله هم بر مبنای این‌که گروه خونی A دارد یا B، برخی مواد غذایی را قدغن کرد؟ هشدار داد: این رژیم‌های غذایی هیچ منطقی علمی ندارند و بدون شک در درازمدت می‌توانند آسیب جدی به بدن وارد کند.

وی با اشاره به این‌که پیروی از رژیم‌های غذایی هرگز نباید بر مبنای سلیقه یا باور افراد توصیه و تجویز شود، اظهار کرد: به طور کلی طب و علوم پزشکی باید مبتنی بر شواهد علمی باشد. این متخصص افزود: هیچ گونه شواهد علمی مبتنی بر اختصاصی بودن غذا برای گروه‌های خونی مختلف وجود ندارد.

توصیه‌های غیر علمی که به ضرر سلامت تمام می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این‌که توصیه‌های غیر علمی برخی افراد برای پیروی از رژیم‌های غذایی با توجه به گروه خونی خاص می‌تواند به ضرر سلامت تمام شود خاطرنشان کرد: زمانی که از گروه‌های خونی صحبت می‌کنیم این موضوع با دوران کودکی نیز گره می‌خورد، بنابراین اگر چنانچه این باور درست باشد قاعدتا باید این محدودیت‌های غذایی برای کودکان نیز آغاز شود.

رژیم بر اساس گروه‌های خونی، تهدیدی برای سلامت سالمندان و کودکان

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه افزود: مشکلاتی که رژیم غذایی بر اساس گروه خونی، برای افراد ایجاد می‌کند در گروه‌های خاص، کودکان، سالمندان و افراد با بیماری زمینه‌ای می‌تواند به مراتب حادتر باشد. وی با بیان این‌که اساسا تامین نیازهای تغذیه‌ای بدن با ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها مسله‌ای بسیار مهم است تاکید کرد: گروه‌های تخصصی بر مبنای شواهد علمی تصمیم‌گیری می‌کنند که بدن کودکان و یا بزرگسالان به چه میزان و از چه گروهایی به مواد غذایی نیاز دارد.

گروه‌های خونی هیچ نقشی درمنع یا مصرف مواد غذایی ندارند

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: مواد غذایی که افراد از کودکی تا بزرگسالی مصرف می‌کنند در درازمدت آثار خود را نشان می‌دهد و به طور قطعی گروه‌های خونی در استفاده یا منع مصرف مواد غذایی هیچ نقشی ندارند.

دکتر نیستانی با یادآوری این‌که بر اساس گروه‌های خونی، مصرف یا عدم مصرف هیچ ماده غذایی توصیه نمی‌شود، هشدارداد: چنانچه به بهانه حفظ سلامت بدن، گروه خاصی از مواد غذایی حذف شود در دراز مدت مشکلات فراوانی را در پی خواهد داشت.

رژیم غذایی برای هر نوع گروه خونی چیست؟

محدود کردن برخی گروه‌های غذایی فقط با نظر پزشک متخصص مجاز است

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه گفت: مطالعات جمعیتی و شواهد علمی ثابت شده بسیار زیادی وجود دارد که عدم مصرف گروهی از مواد غذایی مثل به‌ویژه لبنیات افراد را با مخاطرات متعددی مثل مشکلات استخوانی مواجه کرده استخواهد کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این‌که چنانچه با نظر پزشک لازم باشد مصرف برخی گروههای غذایی محدود شود برای جبران این کمبود داروهای مکمل تجویز می‌شود گفت: این موارد با رژیم‌های خودسرانه‌ای که بر اساس گروههای خونی گرفته می‌شود، کاملا متفاوت است.

دکتر نیستانی اضافه کرد: خطرات رژیم‌های غذایی با توجه به این‌که چه گروه‌هایی از مواد غذایی حذف می‌شوند می‌تواند، متفاوت باشد.

سلامت بر علم استوار است نه باور شخصی

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با انتقاد از رفتارهای افرادی که با هدف سلامت توصیه به پیروی از رژیم‌های غذایی وابسته به گروه خونی می‌کنند، افزود: این موضوع که بدن انسان برای حفظ سلامت به چه گروه‌هایی از مواد غذایی نیاز دارد وابسته به اعتقاد یا باور این نظر غیرکارشناسانه نیست بلکه باید تمام این موارد علمی و ثابت شده باشد.

هر مطلبی که به تایید مراجع علمی معتبر نرسد فاقد اعتبار است

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یادآوری این موضوع که ادعای علمی نیاز به شواهد علمی معتبر دارد توضیح داد: نتیجه تحقیقات در موضوعات سلامت محور و تغذیه‌ای باید به تایید سازمان بهداشت جهانی، انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای کشور، انجمن تغذیه ایران و یا سایر مجامع علمی ملی و بین‌المللی معتبر دنیا برسد، این مراکز مرجع رسمی اعلام این مطالب‌اند و هر مطلبی که به تایید این مراکز نرسیده باشد فاقد اعتبار است.

سلامت مسئله باور یا سلیقۀ فردی نیست

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر نیستانی با بیان این موضوع که تغذیه، رژیم غذایی و به طورکلی امور مربوط به سلامت افراد هرگز مسله‌ای فردی نیست تاکید کرد: تحقیقات تغذیه‌ای فقط در چارچوب‌های علمی سندیت دارد، این تحقیقات باید تکرارپذیر باشد تا برای جمعیت عمومی استفاده شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader