true

ویژه های خبری

true
    امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

دشتستان بزرگ :محققان دانشگاه راچستر(University of Rochester) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند در شیر مادران واکسینه شده پادتن یا آنتی بادی‌های کووید یافت شده است.

مبارزه با کووید ۱۹ به کمک شیر مادر

به گزارش« دشتستان بزرگ »، نتایج مطالعه اخیر محققان دانشکده پزشکی دانشگاه راچستر و دانشگاه نیویورک شواهدی از وجود آنتی بادی‌های کووید در شیر مادران واکسینه شده ارائه  می‌دهد.

به گفته محققان در شیر مادرانی که دارای دو نوع مصونیت در برابر کووید هستند، آنتی بادی‌های فعال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ تولید می‌شود. منظور محققان از دو نوع مصنویت گروهی از مادرانی است که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده و سپس بهبودی حاصل کرده‌اند و گروهی دیگر نیز مادرانی هستند که واکسن مبتنی بر آر ان ای پیام رسان دریافت کرده‌اند.

در این مطالعه محققان به بررسی نمونه شیر ۴۷ مادر که در دوران شیردهی بودند و به بیماری کووید-۱۹ مبتلا بودند و ۳۰ مادر که واکسن مبتنی بر آر ان ای پیام رسان دریافت کرده بودند، پراختند. پس از بررسی‌ها محققان دریافتند مادرانی که دارای ایمنی اکتسابی پس از ابتلا به بیماری بودند سطوح بالایی از آنتی بادی‌های ایمونوگلوبولین ای علیه ویروس در شیر آنها تولید شده و شیر مادرانی که واکسینه شده بودند نیز حاوی آنتی بادی‌های قوی ایمونوگلوبین جی بود.

زمانی که دانشمندان نمونه‌های شیر را با ویروس زنده کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲  ترکیب کردند، هر دو نوع آنتی بادی، کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را خنثی کردند. این اولین بار است که چنین شواهدی درباره عملکرد آنتی بادی‌های ایمونوگلوبین ای و ایمونوگلوبین جی ارائه می‌شود.

دکتر “بریجت یانگ”(Bridget Young) یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: اندازه‌گیری غلظت آنتی بادی یک نکته است، اما اینکه بگوییم آنتی بادی‌ها عملکردی مفید دارند و می‌توانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را خنثی کنند یا خیر نکته دیگری است. یکی از یافته‌های هیجان‌انگیز حاصل از این مطالعه این است که شیر مادر در هر دو گروه مذکور حاوی این آنتی‌بادی‌های فعال است که می‌توانند ویروس را خنثی کنند.

دانشمندان خاطرنشان کردند: در حالی که آنتی بادی علیه ویروس در این موارد در بدن مادران تولید شده اما هنوز مشخص نیست که آیا این آنتی بادی‌های موجود در شیر مادر می‌توانند از کودکان نیز در برابر این بیماری محافظت کند یا خیر. “جارونین سپو”(Jarvinen-Seppo) از محققان این مطالعه در انتها گفت: این مطالعه به این معنی نیست که کودکان در برابر بیماری محافظت می‌شوند و ممکن است آنتی بادی‌های شیر مادر نتوانند جایگزین واکسیناسیون برای نوزادان و کودکان شوند.

منبع: ایسنا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader