true

ویژه های خبری

true
    امروز شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
اختصاصی دشتستان بزرگ/ یادداشتی از عضو شورای شهر برازجان:

دشتستان بزرگ: 《اَلا وَ اِنَّ لَکُم عِندِی اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً اِلّا فی حَرب》
بدانید شما بر من حق دارید که جز اسرار جنگ، چیزى را از شما پنهان ندارم.
امام علی(ع)

با تدقیق در سخن گهربار مولای متقیان، در می یابیم که شفافیت مسئولان در نظام اسلامی یکی از مسائل ضروری است که اسلام به آن تاکید ویژه داشته است و خط قرمز شفافیت را به غیر از موارد نظامی و امنیتی، شامل همه‌ی مسائل و موضوعات مرتبط با زندگی مردم عنوان نموده است.
این مهم یکی دغدغه ها و مطالبه‌ی رهبر انقلاب اسلامی از مسئولان قوا و دیگر کارگزاران نظام نیز بوده است با این رویکرد که بتوان از این رهگذر، به یکی از ابعاد واقعی دولت اسلامی دست پیدا کرد.
از جمله فواید شفاف سازی، جلوگیری از بدگمانی‌ و افزایش اعتماد مردم به حکومت است.
شفاف سازی موجب می شود تبلیغات روانی، ذهنیت‌های نادرست و افکاری نظیر اینکه منتخبان مردم تنها به دنبال منافع خود هستند، از بین برود و این اعتماد سازی حاصل نمی شود مگر اینکه نمایندگان بلاواسطه مردم، اعم از رئیس جمهور، نمایندگان مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای کشور، مردم را امین خود بدانند و در آگاه سازی هموطنان از تصمیمات متخذه خود، از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند.
علاوه بر سفارش دینی، قانونگذار در اصل ۶۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشعار داشته است که:
مذاکرات مجلس شورای اسلامی باید علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عموم منتشر شود.
در ماده ۷۶ قانون تشکیلات، وظایف و اختیارات شوراهای کشور( اصلاحی ۶/۷/۱۳۸۲) نیز تصریح شده است که شوراهای شهر موظفند به نحو مقتضی و در صورت امکان با راه اندازی پایگاه رایانه ای، زمینه اطلاع عموم مردم را به طور مستمر از مصوبات، تصمیمات، عملکرد، بودجه، هزینه و درآمد خود فراهم نمایند.
با عرض تاسف باید به عرض رسانیده شود که با وجود تاکیدات دینی و قانونی، علاوه بر عدم شفافیت در آرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این مهم در بسیاری از شوراها از جمله شورای اسلامی شهر برازجان نیز صدق می کند و شورای شهر از طرق قانونی، مردم را از تصمیمات خود آگاه نمی سازند و شاید بتوان این عبارت را بکار برد که برخی اعضای شورا از آگاه سازی مردم نسبت به تصمیمات خود ابا دارند و یا اینکه مردم را امین خود نمی دانند.
که در صورت تداوم مخفی سازی و عدم شفافیت آرا اعضای شورای شهر، به زودی باید شاهد بی اعتمادی مردم نسبت به اعضای شورا باشیم.
به راستی اگر تصمیمات شوراها منفعت طلبانه و به نفع خود یا گروه خاصی نیست، چرا شورا نسبت به اجرای ماده فوق اهمال و کوتاهی مینماید؟
حقیر بعنوان احدی از اعضای شورای اسلامی شهر برازجان علیرغم مخالفت برخی همکاران شورایی، حتی الامکان و در حد توان به انتشار مصوبات شورای اسلامی شهر برازجان، در صفحه مجازی خود اقدام نموده و به نمایندگان مردم در سایر شوراهای اسلامی شهرها و روستاها توصیه می کنم که مردم را امین دانسته و نسبت به تصمیمات و آرا خود آگاه سازند.

سیده خدیجه حسینی
عضو شورای اسلامی شهر برازجان

دیدگاه ها

یک پاسخ به “وقتی برخی اعضای شورا، مردم را امین خود نمی دانند!”

  1. هادی گفت:

    جون جدت شما خودت فقط بفرمایید با این همه سنگ شفافیت به سینهر زدن ،توی این چهار سال چند بار پیگیر شفافیت مالی و حسابرسی شهردار برازجون بودی.
    تورو خدا شما دیگه از شفافیت دم نزن که احوال بعضی ها اظهر من الشمس هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader