true

ویژه های خبری

true
    امروز شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
کتاب و کتابخوانی با طعم خاطرات چند نسل!

دشتستان بزرگ: پیشرفتهای تکنولوژیک جامعه‌ی ایرانی طی دو دهه‌ی اخیر و تسخیر زندگی شهروندان توسط وسایل الکترونیک همچون تلفن‌های همراه، تبلت، انواع کامپیوتر و نیز شبکه‌های تلویزیونی و فضای مجازی سبب شده بسیاری از جلوه‌های زندگی سنتی و حتی تجهیزات مدرن دهه‌های گذشته به فراموشی سپرده شده، جایگاه خود را کاملا از دست بدهند.


یکی از تجهیزات مدرن شهری در چند دهه پیش که تا سالها جایگاه ویژه‌ای نزد شهروندان داشت و خاطرات بی‌نظیری را برای چند نسل از مردم رقم زد، کیوسکهای تلفن شهری و بین شهری بود که تا چند سال پیش نیز در گوشه و کنار شهر خودنمایی می‌کرد اما طی سالیان اخیر جای خود را به تلفنهای خانگی، باجه‌های تلفن راه دور و نهایتا گوشی‌های تلفن همراه داد و برای همیشه از زندگی مردم کنار رفت.
حالا شهرداری برازجان با ایده‌ای جدید به دنبال احیای خاطرات نسلهای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی است تا با بهره‌گیری از این حس نوستالژیک، تلاشی جدید در جهت رشد فکری و فرهنگی جامعه آغاز نماید.
شهردار برازجان درخصوص این طرح ابتکاری میگوید: از آنجا که کتابخوانی و افزایش سرانه‌ی مطالعه‌ی شهروندان نقش مستقیم و موثری در توسعه‌ی فکری و فرهنگی جامعه دارد، استفاده از راهکارهای مختلف جهت ترغیب شهروندان به مطالعه و آشتی با کتاب می‌تواند به عنوان یک ظرفیت بزرگ فرهنگی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.
مهندس محمدی با اشاره به این نکته که نسلهای گذشته حس نوستالژیکی نسبت به کیوسکهای تلفن قدیمی دارند افزود: به نظر می‌رسد احیای کیوسکهای تلفن قدیمی و بهره‌گیری از آنها به‌عنوان المانهای فرهنگی و تلفیق آن با تلاش برای توسعه‌ی فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک خواهد کرد موقعیت جدیدی برای ترویج فرهنگ مطالعه در میان نسلهای مختلف جامعه پیش‌ روی شهر عزیزمان قرار بگیرد.
مهندس محمدی افزود: در همین راستا تصمیم گرفتیم ۴ فقره کیوسک تلفن را با کاربری کتابخانه‌های کوچک و جدید شهری احیا کنیم و با توجه بیشتر به آثار نویسندگان بومی دشتستان، این آثار ارزشمند در دسترس عموم شهروندان قرار گیرد.
محمدحسن محمدی شهردار برازجان در پایان ابراز امیدواری کرد از یکسو شهروندان عزیز برازجانی در حفظ این سرمایه‌ی عمومی که متعلق به همه‌ی مردم است خدمتگزاران خود در شهرداری را یاری کنند و از دیگر سو از نویسندگان و اهالی فرهنگ دعوت کرد با اهدای تعدادی از آثار ارزشمند خود به این کتابخانه‌های کوچک، به غنای ببشتر این طرح فرهنگی کمک کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader