true

ویژه های خبری

true
    امروز شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

دشتستان بزرگ: بررسی تورم در میان استان ها نشان می‌دهد روستا نشیان بوشهر جزو پیشتازان تورم در کشور هستند، طوری که از این نظر استان دوم محسوب می شویم.

به گزارش دشتستان بزرگ؛ براساس گزارش مرکز آمار، بررسی هزینه و درآمد خانوار روستایی در دی ماه سالجاری نشان می دهد خانوار روستایی استان بوشهر با تورم ۳۷٫۸ درصد رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

بالاتر از بوشهر، روستائیان یزد می باشند.

این برای سیزدهمین ماه پیاپی است که در گزارش های ماهانه مرکز آمار، خانوار روستایی بوشهر در بین سه استان نخست کشور از نظر تورم قرار می گیرند که حکایت از سخت تر شدن دخل و خرج برای این گروه دارد.

همچنین نرخ تورم خانوار روستایی بوشهر در دی ماه ۵٫۲ درصد بالاتر از شاخص کشوری می باشد، ضمن اینکه نسبت به ماه قبل یک درصد رشد را تجربه کرده است.

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در مناطق روستایی بوشهر، تورم خوراکی‌ها ۳۶٫۸ درصد بوده که ۶ درصد بالاتر از میانگین کشوری می باشد.

همچنین از نظر تورم غیرخوراکی‌ها و خدمات، این شاخص برای روستاهای بوشهر ۳۴٫۵ درصد بوده که بازهم ۳ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

اما چرا نرخ تورم در روستاها از شهرها بالاتر است؟

جعفر خیرخواهان، استاد اقتصاد در این خصوص به دورانی اشاره می‌کند که هزینه‌ زندگی در روستاها کمتر از شهرها بود. او می‌گوید: قبلا روستاها تولیدکننده و خودکفا بودند اما الان خانوارهای روستایی عملا به شهرها وابسته‌اند و برخی اقلام را باید از شهر و توسط واسطه‌ها تهیه کنند. این وابستگی و واسطه‌گری یکی از دلایل افزایش هزینه‌های زندگی و در نتیجه نرخ تورم در روستاهاست.

مشاور مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، به پراکندگی روستاها و کوچک بودن جمعیت یک روستا در مقایسه با شهر نیز اشاره می‌کند که رساندن کالاها از شهر به روستا را با سرانه هزینه بالاتری همراه می‌کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader