true

ویژه های خبری

true
    امروز شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

دشتستان بزرگ- اعظم معارفی: ویتامین B12یا کوبالامین از ویتامین های گروه B و محلول در آب می باشد.و به درون رگ های خونی جریان پیدا می کند و مصرف زیاد آن باعث مسمومیت کبدی نمی شود برعکس ویتامین D.
هر چند مصرف زیاد هر نوع ماده ای برای بدن مفید نمی باشد.
مصرف روزانه این ویتامین برای افراد بالغ ۲.۴ میکروگرم و برای کودکان ۱ میکروگرم است.بدن میتواند این ویتامین را حداکثر ۴سال ذخیره کند.
این ویتامین برای تکثیر سلولی (خون سازی)،عملکرد سیستم عصبی و تشکیل DNA ضروری می باشد.جذب این ویتامین احتیاج به فاکتور داخلی دارد که از سلول های معده ترشح می شود.و در PH اسیدی معده از غذا جدا می شود .
باکتری های تولید کننده ویتامین B12 در دستگاه گوارش انسان زندگی می کند اما قادر به تامین کل نیاز بدن نیستند.این ویتامین در منابع حیوانی مانند گوشت،جگر،پنیروتخم مرغ وجود دارد و در غذاهای گیاهی موجود نمی باشد .بهتر است گیاهخواران و ورزشکاران و کسانی که رژیم سخت می گیرند از مکمل های ویتامینی مانند مولتی ویتامین ها استفاده کنند.
مصرف ناکافی این ویتامین منجر به کم خونی مگالوبلاستیک می شود.

علایم کمبود ویتامین B12:

زرد شدن پوست یا رنگ پریدگی:

کسانی که دچار کمبود ویتامین B12 می شوند علائمی مانند رنگ پریدگی و یا زرد شدن پوست دارند زیرا با کاهش سطح B12 تولید گلبول قرمز خون دچار اختلال می شود.این اختلال منجر به تولید گلبول های بسیار بزرگ و شکننده در مغز استخوان شده و مشکل کم خونی را در پی خواهد داشت این گلبول ها برای رد شدن از مغز استخوان و رسیدن به چرخه خون زیادی بزرگند و به همین دلیل تعداد گلبول های که در چرخه خون وجود دارند کم هستند و در نتیجه پوست رنگ پریده می شود.شکننده بودن این گلبول ها نیز در افزایش بیلی روبین که یک پیگمان زرد رنگ صفرایی است نقش دارد که منجر به زرد پوست یا چشم می شود.


ضعف و خستگی مفرط:

همانطور که می دانید وظیفه گلبول قرمز خون انتقال اکسیژن به بافت های بدن است زمانی که تعداد این گلبول ها کم باشد اکسیژن کافی به اندام ها نمی رسد و در نتیجه بیمار احساس ضعف و خستگی می کند.

احساس سوزن سوزن شدن:

یکی از عوارض جانبی کمبود طولانی مدت این ویتامین آسیب دیدن سلول های عصبی است.از آنجا که ویتامین B12 از مواد سازنده در غلاف میلین است کمبود آن سیستم عصبی را دچار اختلال می کند میلین برای سلول های عصبی حکم محافظ را دارد و کمبود آن موجب گزگز یا سوزن سوزن شدن می شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader