true

ویژه های خبری

true
    امروز شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
سه‌شنبه های فرهنگی دشتستان بزرگ/ مروری بر زندگی و کارنامه هنرمند عرصه موسیقی دشتستان:  

دشتستان بزرگ- مریم باصولی: پایگاه خبری تحلیلی دشتستان بزرگ در روزهای سه شنبه به معرفی هنرمندان این شهرستان پرداخته و با انجام مصاحبه و یا ارائه مطالبی، در راستای شناساندن این هنرمندان تلاش دارد.

این هفته شما را دعوت می کنیم به خواندن زندگی نامه و کارنامه یکی از هنرمندان فعال در عرصه موسیقی دشتستان که خواندن آن خالی از لطف نیست.

– لطفا خودتان را بیشتر معرفی بفرمایید.

به نام خدا، با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما و همه دوستداران فرهنگ و هنر خصوصا اهالی گرانقدر موسیقی در سراسر استان عزیزمان بوشهر، بنده محسن درویشی هستم، متولد اردیبهشت ۱۳۶۵ و کارشناس ارشد رشته حسابداری و کارمند بانک آینده که به مدت ۱۰ سال است که در این مجموعه حضور دارم.

– در زمینه هنری تان، چه اقداماتی کرده و چه کارنامه ای از خود داشته اید؟  
بنده مدتی در آموزشگاه چکاوک شهر برازجان به مدیریت دوست عزیزم جناب آقای فرید رفعت نژاد که خود از نوازندگان و مدرسان بنام و نامی این استان می باشند به تدریس ساز سنتور مشغول بودم و در طی این سالها افتخار همکاری و حضور در چند کنسرت سنتورنوازی در کنار اساتید و همکاران گرامی از جمله گروه نغمه به سرپرستی دوست و همکار عزیزم جناب آقای سید علیرضا مساوات از نوازندگان سنتور این استان را دارم که بسیار مورد توجه و استقبال مردم هنردوست دشتستان بزرگ قرار گرفت.


-چطور شد که به این رشته روی آوردید؟ و از چه زمانی؟
بنده از سال ۸۷ به دلیل علاقه وافری که به موسیقی سنتی و اصیل ایرانی داشتم، ساز گوش نواز سنتور را انتخاب کردم و با شنیدن صدای ساز استادان بزرگ این زمینه از جمله استاد پایور و استاد مشکاتیان چنان حسی به من دست داد و شورشعفی در من انگیخته شد که گویی این همان صدای گم گشته من بود، صدایی که سالها به دنبالش بودم که پس از آن به یادگیری این ساز پرداختم و همه می دانیم که علاقه مهم ترین فاکتور برای شروع و یادگیری است و معمولا کسی که به یک ساز علاقه دارد در آن پیشرفت می کند، گرچه استعداد نیز نقش بسیار مهمی را در یادگیری بازی می کند.


-چه کسانی در موفقیت شما نقش ویژه ای داشته اند؟
من هر موفقیتی که در زندگیم حاصل شده در وهله اول مرهون لطف و عنایت پروردگار و سپس حمایت های بی شائبه خانواده و همسرم می دانم که صمیمانه من را در این راه با تشویق های خودشان یاری نمودند.

– در این زمینه از اساتید خاصی هم بهره برده اید؟ نام ببرید؟
مراحل اولیه کتاب استاد پایور (کتاب دستور سنتور) را نزد آقای سروش ریخته گر از اساتید شهر اهواز شروع نمودم و سپس دوره ردیف را نزد استادان آقای وحید فخری و استاد دمان ادامه دادم.

– استقبال مردم از کارهای شما، چگونه بود؟
از آنجایی که استان عزیزمان، مردمی هنردوست و هنرپرور دارد، درهمه کنسرتهایی که تاکنون برگزار کرده ایم، با استقبال گسترده مردم مواجه می شویم و بسیار ما را مورد لطف قرار می دهند.

-آیا در این ایام کرونایی، برنامه ای در خصوص استفاده از فضای مجازی و یا آماده سازی جهت برنامه های آینده تان داشته اید؟
نه فعلا برنامه خاصی نداشتیم.

-چه صحبتی برای علاقه مندان به این رشته دارید ؟
اینکه مصرانه و مجدانه در راه اعتلای فرهنگ و هنر موسیقی اهتمام ورزند و تلاش کنند که بیش از پیش این هنر اصیل را بشناسند و بخوبی آن را به دیگران بشناسانند.

– خاطره خوب و با بدی در این خصوص دارید؟
یادم می آید اجرایی برای بازنشستگان اداره آموزش و پرورش برگزار کردیم که با اجرای تصنیف جوانی (از اشعار استاد معینی کرمانشاهی) برای معلمان و دبیران شهرستان بسیار خاطره انگیز بود که بسیار لذت بردند.

و در آخر صحبت پایانی؟
امیدوارم که بیش از پیش شاهد شکوفایی هنر ارزشمند و روح نواز موسیقی سنتی و اصیل ایرانی و رویش هرچه بیشتر هنرجویان متعهد و علاقه مند به این هنر ناب در استان خود باشیم، هنرجویانی که اطمینان دارم، درآینده ای نزدیک با الگو قرار دادن اساتید گران‌سنگ موسیقی ایرانی، موجبات افتخار روز افزون همه ما را فراهم خواهند کرد. در پایان از شما کمال تشکر و قدردانی دارم.

دیدگاه ها

2 پاسخ به “سنتور، صدای گم گشته من بود/ مردمی هنردوست و هنرپرور داریم+ تصاویر”

  1. ناشناس گفت:

    انشااله در هر زمینه خداوند بزرگ پشت و پناه خودت و خانواده ات باشه محسن جان

  2. ناشناس گفت:

    ممنونم از محبت شما
    لطف دارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader