true

ویژه های خبری

true
    امروز سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

دشتستان بزرگ:با تسلیم ارمنستان و امضای توافق‌نامه برای خروج این کشور از اراضی اشغالی مردم آذربایجان به جشن و پایکوبی پرداختند.

به گزارش دشتستان بزرگ به نقل از  فرارو، پس از تسلیم ارمنستان و پذیرش خروج نظامیان این کشور از مناطق اشغالی٬ بسیاری از شهروندان آذربایجان در شهر‌های مختلف این کشور از جمله باکو و گنجه به جشن و پایکوبی پرداختند.

پس از امضای توافقنامه‌ای که دیشب میان آذربایجان٬ روسیه و ارمنستان امضا شد، الهام علی‌اف طی سخنانی تلویزیونی آن را پیروزی برای آذربایجان و شکست ارمنستان خوانده و اعلام کرد که نظامیان ارمنستان تا پایان این ماه از لاچین٬ کلبجر و آغدام نیز خارج خواهند شد.

پس از این توافق و سخنان که نصف شب صورت گرفت، مردم آذربایجان در پایتخت این کشور با در دست داشتن پرچم‌های آذربایجان و ترکیه به خیابان‌ها آمده و جشن گرفتتند.

در شهر گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان نیز صد‌ها تن از شهروندان به میدان آزادلیق سرازیر شده و با در دست داشتن پرچم‌های ترکیه و آذربایجان به شادی پراختند.

آنان شعار‌های “زنده باد سربازان ما”٬ “قره‌باغ متعلق به ماست و برای ما خواهد ماند”٬ “سرت را بالا بگیر‌ای مادر شهید” سر دادند.

یکی از شهروندان به نام ایل‌نور با ابراز خرسندی از این پیروزی گفت: “پس از ۲۸ سال به سرزمین‌های خود بازمی‌گردیم. من اهل کلبجر هستم. خداوند اجازه نداد که خون شهدان‌مان پایمال شود. از ترکیه هم سپاسگذاریم. ترکیه و آذربایجان با هم برادرند.

یک شهروند دیگر به نام شفیقه فاضل نیز گفت: برادر من هم سرباز است. از همه آن‌ها تشکر می‌کنم. ترکیه و آذربایجان باهم برادرند. ما با کمک یکدیگر این پیروزی را به دست آوردیم. خوشحالی‌مان حد و حصری ندارد و زبان از بیان آن عاجز است. تنها باید آن را تجربه کرد.

شهروند دیگری به نام واصف نیز گفت: آنقدر حس خوبی دارم که نمی‌توانم بر زبان بیاورم. زنده باد آذربایجان٬ زنده باد ترکیه. طرفدار بشیکتاش هستم.

گفتنی است آذربایجان و ارمنستان از ساعت ۰۰:۰۰ به وقت ترکیه برای برقراری آتش‌ بس توافق کردند.

بر اساس این توافق‌نامه، آذربایجان و ارمنستان فعلا در مواضع تحت کنترل خود باقی مانده، اما ارمنستان تعهد می‌کند که روز ۱۵ نوامبر از کبلجر، ۲۰ نوامبر از آغدام و اول دسامبر از لاچین که طی ۲۸ سال اشغال شده است٬ خارج شود.

طبق توافق‌نامه همچنین نیرو‌های صلحبان روسیه در منطقه مستقر شده و مراکز دیده‌بانی توسط نظامیان روسیه و ترکیه ایجاد خواهد شد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader