true

ویژه های خبری

true
    امروز سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
چگونه کرونا را از سرماخوردگی ساده و آنفلوانزا تشخیص دهیم؟

 دشتستان بزرگ :تمام کشورهای جهان این روزها درگیر همه ‌گیری کرونا هستند. رفتارهای متفاوت این ویروس، دوره نهفتگی و سرعت انتقال آن باعث شده تا آمار افراد درگیر با این بیماری در بسیاری از کشورها هر روز بیشتر شود.

به گزارش دشتتسان بزرگ به نقل از  ایسنا، بنابراعلام مشوِرَپ، با شروع فصل سرما سوالی که ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده، این است: «چگونه می ‌توانیم کرونا را از سرماخوردگی ساده و آنفلوانزا تشخیص دهیم؟»

گستردگی ویروس کرونا در جهان

تاکنون بیش از ۳۸ میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان بیش از ۱ میلیون نفر جانشان را از دست داده اند. این آمار در ایران نیز بیش از ۵۰۰ هزار مبتلا در مقابل ۲۹ هزار کشته گزارش شده است.

تمام کشورهای جهان از آغاز همه گیری تدابیر مختلفی اتخاذ کردند تا بتوانند شدت این بیماری را کنترل کنند. قرنطینه، فاصله اجتماعی، تاکید بر استفاده از ماسک و… همگی جزو قوانینی بود که کشورها به فراخور وضعیت خود در طول بحران کرونا وضع کردند.

علائم ویروس کرونا

ویروس کرونا علائم بسیار متفاوتی دارد. از سرفه خشک و تب و سردرد گرفته تا بدن درد و اسهال و بثورات پوستی، همگی می‌ توانند علائم این بیماری باشند.

علائم کرونا معمولا ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می‌شوند. مهم‌ترین علائم این بیماری که در صورت ابتلا به هر کدام از آنها باید در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کنید، شامل موارد زیر است:

. مشکل در تنفس

. احساس درد یا فشار مداوم در قفسه سینه

. ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن

. صورت یا لب های کبود

تفاوت کرونا با آنفلوانزا و سرماخوردگی‌

علائم معمول ویروس کرونا شامل:

. تب

. سرفه‌های خشک

. نفس تنگی

. درد عضله

.  بی حالی

. خلط سینه، سردرد، سرفه‌های خونی و اسهال (این نشانه ها به ندرت مشاهده می شوند)

علائم غیرمعمول در ویروس کرونا شامل:

. آبریزش بینی

. گلودرد

آبریزش بینی و گلودرد، علائم معمول و رایج عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است. پس اگر به صورت مداوم عطسه می کنید یا آبریزش بینی دارید احتمالا بیماری شما سرماخوردگی یا یک آنفلوانزای معمولی است.

چون ویروس کرونا بیش از همه مجاری تنفسی تحتانی را درگیر می‌ کند، مبتلایان به این ویروس، اکثرا سرفه‌های خشک می‌ کنند، تنگی نفس دارند یا عفونت ریه پیدا می ‌کنند اما گلودرد ندارند.

در سرماخوردگی معمولی، معمولا ابتدا خارش در گلو، بعد از آن آبریزش بینی و بعد سرفه شروع می شود.

آنفلوانزای جدی اما علائم متفاوتی دارد. سردرد، بدن‌درد، سرفه‌ خشک و گرفتگی صدا، گلودرد و تب که ممکن است حتی تا ۴۱ درجه هم برسد. احساس خستگی و بی‌ اشتهایی از دیگر علائم آنفلوانزا هستند.

متاسفانه تشخیص کرونا از سرماخوردگی ساده یا آنفلوانزا بسیار دشوار است. به همین دلیل بسیاری از متخصصان، تنها راه تشخیص این بیماری را از طریق سی تی اسکن ریه یا تست PCR ممکن می‌دانند.

اما این روزها که مراجعه به بیمارستان و آزمایشگاه کاری پرخطر محسوب می‌شود، چطور می‌ توانیم آزمایش کرونا بدهیم؟

استفاده از خدمات آزمایشگاهی و پزشکی آنلاین می تواند تا حد زیادی کمک کند تا بدون نیاز به حضور در محیط آلوده، بسیارسریع‌تر و با هزینه کمتر خدمات پزشکی دریافت کنید.

مشوِرَپ به شما کمک می کند تا بدون خارج شدن از خانه یا محل کار، با مناسب‌ترین قیمت تست کرونا بدهید و جواب تست خود را در کمتر از ۲ روز دریافت کنید. پس از دریافت نتیجه آزمایش نیز می‌توانید از پزشکان و متخصصان این سامانه به طور آنلاین مشاوره بگیرید.

با رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و عدم حضور در فضاهای پرجمعیت، از همه گیری بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کنیم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader