true

ویژه های خبری

true
    امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

دشتستان بزرگ؛ علیرضا رهسپار- عباس راستی: پایگاه خبری تحلیلی دشتستان بزرگ در روزهای سه شنبه به معرفی هنرمندان این شهرستان پرداخته و با انجام مصاحبه و یا ارائه مطالبی، در راستای شناساندن این هنرمندان تلاش دارد.

این هفته شما را دعوت می کنیم به خواندن زندگی نامه و کارنامه یکی از هنرمندان برجسته عرصه قلم دشتستان که خواندن آن خالی از لطف نیست.

دکتر عبدالرسول خیراندیش

اهل قلم (نویسنده)

دکتر عبدالرسول خیراندیش فرزند مرحوم حاج شکرالله خیراندیش در سال ۱۳۳۶ در شهر برازجان به دنیا آمد و تا سطح دیپلم در زادگاه خود تحصیل کرد. وی در سال ۱۳۶۳ از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته تاریخ با اخذ دانشنامه ی لیسانس فارغ التحصیل شد. پس از یکسال تدریس در مراکز تربیت معلم شیراز و برازجان، برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه تهران شد. در سال ۱۳۶۶ دوره ی کارشناسی ارشد را به پایان برد و در سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش مشغول به کار شد. در سال ۱۳۶۹ برای طی دوره ی دکترا به دانشگاه تربیت مدرس راه یافت. و در سال ۱۳۷۴ این دوره را به پایان رساند.

دکتر خیراندیش  عضو هیئت علمی بخش تاریخ  دانشگاه شیراز است. از سال ۱۳۷۹ از درجه استاد یاری  به درجه ی دانشیاری ارتقاء یافت. نخستین اثر نوشتاری وی جزوه ای تحقیقی با نام ” اسطوره شناسی” است که در سال ۱۳۶۰ منتشر شد و برای دانشجویان رشته ی تاریخ به عنوان مآخذ معرفی گردید.همچنین در سالهای ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ یک دوره “تاریخ جهان” و نیز “روش تحقیق در علوم اجتماعی” را نگاشت که هر دو کتاب از طرف وزارت آموزش و پرورش در دانشسراهای تربیت معلم تدریس می شد. از سال ۱۳۶۴ با پیوستن به سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش، کار تالیف کتاب های درسی را آغاز نمود. نگارش کتاب تاریخ ایران و جهان برای دوره ی دبیرستان کتاب های تاریخ دوره ی راهنمایی (اول، دوم وقسمتی از سوم) و نیز کتاب تاریخ شناسی دوره ی پیش دانشگاهی ، همچنین  دو کتاب تاریخ کشورهای مسلمان و تاریخ جهان برای مراکز تربیت معلم حاصل تلاش سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۱ است.

دکتر خیراندیش بنیانگذار مجله رشد آموزش تاریخ، در وزارت آموزش و پرورش است. همچنین پایه گذار مجله کتاب ماه تاریخ و جغرافیا است که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ و منتشر می شد. تدریس در دانشگاه های زاهدان، تربیت معلم تهران، دانشکده روابط بین الملل وزارت امورخارجه و دانشگاه تربیت مدرس، بخشی از تلاش های علمی ایشان در فاصله ی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۲ است. وی همچنین از سالها پیش عضو شورای برنامه ریزی تاریخ در وزارت علوم بوده و برنامه ریزی بخش قابل توجهی از درس های دوره ی لیسانس و دکترا را به عهده داشته است.دکتر خیراندیش همچنین در کنفرانس های متعددی شرکت داشته است از جمله: در کشور ترکیه در دو کنفرانس بین المللی با نام های “فتح استانبول” و نیز “کنفرانس مشترک مورخان ایران و ترکیه” با ارائه دو مقاله علمی با اهمیت با عنوان”انعکاس فتح استانبول در نامه ی ایرانی” و “انتقال حماسه های ایرانی به آناتولی” ، ایراد دو سخنرانی در دانشگاه لندن، ارائه مقاله”صید مروارید در خلیج فارس” در کنفرانس ایران شناسی پاریس، “تاتارها در منابع متقدم عصر مغول” در روسیه، “مسیر تجارت خیوه و بخارا” در ازبکستان

آثار :

اسطوره شناسی

تاریخ جهان

روش تحقیق درعلوم اجتماعی

کتاب تاریخ دوره راهنمایی

کتاب تاریخ دوره پیش دانشگاهی

برازجان: سرزمین آفتاب بامدادان

سواحل خلیج فارس

مغولان تاریخ

ریشه یابی نام وپرچم کشورها

تاریخ جهان برای تربیت معلم

تاریخ کشورهای اسلامی

تاریخ جنوب ایران

تاریخ جهان

دانشنامه خلیج فارس

جنگنامه کشم از سراینده‌ای ناشناس و جرون‌نامه سروده قدری

تمدن‌های بزرگ جهان: تمدن جدید (صنعتی) غرب

تمدن چین باستان

تمدن ایران باستان

فارسیان در برابر مغولان و …

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader