true

ویژه های خبری

true
    امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

دشتستان برزگ :ظاهرا کاپیتان اسبق و بااخلاق آبی‌ها در قرارداد جدیدش یک بند جدایی قرار داده تا اگر استقلال به وی پیشنهاد سرمربیگری بدهد بتواند جدا شود.

به گزارش دشتستان بزرگ ،تیم فوتبال استقلال درحالی فرداشب در دیدار نهایی رقابت‌های جام‌حذفی به مصاف تراکتور خواهد رفت که قبل از اینکه این جنگ در میدان دربرابر حریف تبریزی برای استقلالی‌ها آغاز شود آبی‌ها خودشان با دست خودشان شعله‌های آتش یک جنگ خانمان‌سوز را بعد از دربی روشن کردند و با اینکه این تیم در چنین فضایی و در فاصله یکی‌دو روز مانده به فینال جام‌حذفی فقط به آرامش و تمرکز روی موارد فنی نیاز دارد، اما همچنان دعواهای بین مدیران و کادرفنی اجازه نداده تا در همین مدت کوتاه نیز آب‌خوش از گلوی استقلالی‌ها پایین برود و همچنان نگرانی‌ها درباره سرنوشت استقلال بعد از فینال رقابت‌های جام‌حذفی ادامه داشته باشد.

ماجرا زمانی عجیب و پیچیده‌تر می‌شود که مجیدی در آخرین مصاحبه خود خداحافظی‌اش بعد از فینال جام‌حذفی را قطعی دانسته تا در فاصله کمتر از دو هفته مانده به ازسرگیری مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تکلیف سرمربی این تیم در این رقابت‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار داشته باشد.

 بدتدبیری بزرگ!

همه‌چیز از سفر بدموقع مدیران باشگاه به ایتالیا آغاز شد. درحالی که استقلال خودش را برای بازی حساس مقابل پرسپولیس از مرحله نیمه‌نهایی جام‌حذفی آماده می‌کرد مدیران این باشگاه برای مذاکره و شاید مصالحه با استراماچونی راهی شهر رم شدند و چهار روزی را به همین بهانه در ایتالیا سپری کردند. این سفر باعث شد مجیدی موضع‌گیری کرده و این بحث را مطرح کند که مدیران باشگاه نشان دادند پشت او و کادرش نیستند چون در غیر این صورت در آستانه دیدار حساس و حیثیتی مقابل پرسپولیس یا به ایتالیا سفر نمی‌کردند یا اگر این اقدام هم صورت می‌گرفت موارد و جزئیات آن را رسانه‌ای نمی‌کردند تا به این واسطه جو تیم به‌هم بریزد. درنهایت هم مجیدی با صراحت اعلام کرد سعادتمند موفقیت تیمش در جام‌حذفی را نمی‌خواهد و همه این کارها را کرده تا بتواند برای فصل آینده سرمربی مدنظرش را بیاورد!

در اینکه یک بی‌تدبیری بزرگ ازسوی مدیران باشگاه استقلال صورت گرفت شکی در آن نیست چون در بدترین زمان ممکن برخی اخبار که حتی در روز عادی هم می‌تواند زلزله ایجاد کرده و موجبات از هم پاشیدن یک باشگاه را فراهم کند، در حساس‌ترین مقطع رسانه‌ای شد تا این‌بار بتوان به‌نوعی حق را به فرهاد مجیدی داد.

اگرچه سعادتمند بارها اعلام کرد ویزای ایتالیا و مشخص کردن زمان سفر از دستان وی خارج بوده و به‌نوعی این زمان به او و تیم مدیریتی تحمیل شده است اما به هر صورت می‌شد این موضوع را به‌نوعی دیگر و با یک تدبیر و مدیریت صحیح پیش برد تا امروز کار استقلال به این دعواها و اختلافات کشیده نشود. درواقع مدیریت می‌توانست یا این سفر را به هر شکل ممکن به تعویق انداخته و بعد از فینال ‌جام‌حذفی آن را اجرایی کند یا اینکه حداقل مذاکرات را به شکلی پیش ببرد که حرف و حدیثی باقی نماند. با پالس‌هایی که از مذاکره سعادتمند و استراماچونی درخصوص بازگشت سرمربی ایتالیایی به نیمکت استقلال ازسوی رسانه‌های ایتالیایی در آستانه فینال جام‌حذفی منتشر شد، موجب شد زلزله بزرگی در فضای این باشگاه پرطرفدار پایتخت به وجود آمده و درنهایت شاید دود آن به چشم هواداران آبی برود.

 حق با کیست؟

مجیدی که در گذشته سابقه تنها گذاشتن استقلال در شرایط حساس را دارد، در این مدت نتایج بدی با استقلال نگرفت البته شایعات زیادی هم درخصوص قهر و بدخلقی بازیکنان و ارتباطات ناخوشایند کادرفنی با عده‌ای از بزرگان تیم نیز منتشر شد که بارها به آن پرداختیم و خیلی قصد ورود به این موضوع را نداریم، اما این‌بار باید به‌نوعی حق را به فرهاد داد. همان‌طور که نوشتیم مدیریت باید صبر می‌کرد تا اگر استقلال در جام‌حذفی نتیجه نگرفت بعدا ماحصل سفر به ایتالیا را رسانه‌ای کرده و از آن صحبت کند و این یک بی‌تدبیری محض ازسوی سعادتمند بود. به هرحال مجیدی تیمی که در آستانه دیدار با پارس جم‌جنوبی و به‌واسطه کرونایی شدن بازیکنانش دیگر امیدی به آن نبود را به‌خوبی جمع‌وجور کرده و با نتایج درخشان آخر فصل استقلال را نایب‌قهرمان کرد. او در ادامه طی ۱۰ روز سپاهانی را شکست داد که هنوز هم از سرمربی سابق این تیم به‌عنوان یکی از گزینه‌های فصل بعد استقلال نام برده می‌شود ضمن اینکه همین تیم از مدعیان کسب عنوان قهرمانی تا قبل از تعطیلات لیگ به‌شمار می‌رفت و تا همین اواخر نیز برای نایب‌قهرمانی و کسب سهمیه نقشه‌های زیادی کشیده بود، اما مجیدی با دستان خالی و با لشکری از مصدومان دوبار این تیم را در تهران شکست داد.

در ادامه نیز درحالی استقلال توانست در دربی جام‌حذفی پرسپولیس را شکست دهد که سرخ‌ها به‌خاطر کسب پوکر قهرمانی سرشار از روحیه بودند و نمی‌خواستند به هیچ قیمتی با شکست از حریف دیرینه پوکرشان را خدشه‌دار کنند اما مجیدی و دستیارانش به‌همراه استقلال به یک پیروزی بزرگ و شیرین دست پیدا کردند و حالا هم استقلال در آستانه کسب هشتمین عنوان قهرمانی جام‌حذفی قرار گرفته است. در حالت عادی این‌طور به‌نظر می‌رسید که مدیریت باید در این شرایط از کادرفنی خود و سرمربی این تیم حمایت کند اما شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد.

سال گذشته در هفت‌پرده به تمام ضدونقیض‌های رفتاری و مشکلات و معایب فرهاد مجیدی اشاره کرده و در همان زمان نیز نوشتیم اگر مجیدی دو نوبت در دوره زمانی استقلال را رها نمی‌کرد چه‌بسا این تیم حالا یکی‌دو قهرمانی بیشتر از تعداد قهرمانی‌هایش داشت و این‌بار هم زمانی که مجیدی بعد از نیمه‌نهایی استعفا کرد و رفت همین موضوع یک مقدار ذهنیت‌ها را به سمتی پیش برد که او برای بار سوم هم می‌خواهد یک قهرمانی مسلم دیگر را از استقلال بگیرد، اما به هر شکلی که بود و با وساطت سایر اعضای کادرفنی و بزرگان استقلال فرهاد به تمرینات برگشت و درحالی که انصافا این‌سری حق با او بود اما متاسفانه بی‌تدبیری‌ها و مصاحبه‌های مدیریت ادامه پیدا کرد و درنهایت باعث شد کار تا جایی پیش برود که طرفین طی مصاحبه‌های تند و تیز علیه یکدیگر کار را تا یک دعوای بزرگ پیش ببرند.

 سعادتمند رفتنی بود اگر

بعد از پیروزی مقابل پرسپولیس در دربی درحالی که همه انتظار داشتند اوضاع کمی آرام شود اما مجیدی درست ۲۴ ساعت بعد از این پیروزی شیرین با استعفایش کار را پیچیده‌تر کرد و به ابهامات افزود. با این حال این همه ماجرا نبود و اظهارات سعادتمند در برنامه ورزش‌ومردم روز جمعه باعث شد جنجال بزرگی به‌راه بیفتد، جنجالی که تا امروز که ۲۴ ساعت به فینال جام‌حذفی باقی‌مانده نیز تبعاتش ادامه دارد تا هواداران استقلال نگران‌ترین هواداران فوتبال دنیا باشند. سعادتمند در این برنامه سعی کرد از سفر خود دفاع کند اما برخی اظهارات ضدونقیض درخصوص اینکه مدیریت حق دارد برای سربلندی و اقتدار تیمش به فکر تقویت کادرفنی باشد باعث شد دعوا میان او و فرهاد مجیدی علنی شود. نکته قابل‌توجه اینکه از مدت‌ها قبل برخی شایعات ایجاد شده بود مبنی‌بر اینکه سفر سعادتمند بدون هماهنگی با برخی نهادهای ذی‌ربط انجام شده و او فقط به‌واسطه مصوبه هیات‌مدیره برای مذاکره با استراماچونی راهی ایتالیا شده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد مدیرعامل جوان استقلال مجبور بود روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی نشسته و از این سفر و اقداماتش و عواقبی که درصورت نرفتن به این سفر اروپایی دامنگیر استقلال می‌شد، دفاع کند چون طبق شنیده‌ها اگر وی روز جمعه در این برنامه تلویزیونی از سفرش دفاع نمی‌کرد و گفتنی‌های لازم را نمی‌گفت احتمالا از سمتش کنار می‌رفت!

 استرا نمی‌تواند برگردد

حالا بازگشت یا عدم بازگشت استراماچونی به استقلال نقل محافل رسانه‌ای شده و هرکس سعی می‌کند از ظن خود نسبت به این موضوع یار شده و این گمانه‌زنی و شائبه را نقد کند. با توجه به قانون جدید سازمان لیگ مبنی‌بر منع جذب بازیکنان و مربیان خارجی برخی این‌طور حدس می‌زنند که مدیران استقلال با اسم رمز استراماچونی فقط می‌خواهند از فرهاد مجیدی عبور کرده و به‌نوعی برای انتخاب سرمربی بعدی بدون مشکل وارد عمل شوند. هرچند زمان کم باقی‌مانده تا آغاز دوباره لیگ قهرمانان آسیا و فصل بیستم کار را برای یک گزینه اصلح سخت می‌کند اما از یک‌سو مدیران استقلال پای خود را در یک کفش کرده که توافق استراماچونی به‌نفع فوتبال ایران بوده و هم استقلال یک‌بار دیگر از او بهره‌مند می‌شود و هم اینکه پول کمتری به‌واسطه فسخ یک‌طرفه قرارداد و حکم و جرایم فیفا نصیب آبی‌ها خواهد شد. ازسوی دیگر قانون جدید وضع‌شده باعث‌شده حتی‌المقدور بازگشتی برای سرمربی ایتالیایی در کار نباشد. حالا این سوال پیش می‌آید که با توجه به جدایی قریب‌الوقوع مجیدی، اگر مجوز بازگشت استرا صادر نشود تکلیف نیمکت استقلال چه خواهد شد؟

 فکری در اولویت

با توجه به خداحافظی قطعی مجیدی از جمع استقلالی‌ها بعد از فینال جام‌حذفی این حق مدیران استقلال است درصورتی که به خواسته مطلوب خود یعنی استراماچونی نرسند سراغ سایر گزینه‌های موجود در بازار رفته و آنها را بررسی کنند؛ گزینه‌های مثل محمود فکری، جواد نکونام و حتی علیرضا منصوریان و امیر قلعه‌نویی، هرچند شانس دو چهره اول محتمل‌تر از ۲ سرمربی اسبق آبی‌هاست.

البته اخیرا اعلام شد محمود فکری با نساجی قراردادش را تمدید کرده اما طبق اخباری که از قائمشهر کسب کردیم، ظاهرا کاپیتان اسبق و بااخلاق آبی‌ها در قرارداد جدیدش یک بند جدایی قرار داده تا اگر استقلال به وی پیشنهاد سرمربیگری بدهد بتواند جدا شود. به این ترتیب مانعی پیش‌روی فکری برای نشستن روی نیمکت آبی‌ها درصورت پیشنهاد به او وجود نخواهد داشت، هرچند به‌نظر نمی‌رسد مدیران استقلالی نساجی نیز درصورت تحقق این امر مشکلی برای جدایی فکری ایجادکرده و اتفاقا برای او آرزوی موفقیت هم خواهند کرد! ازسوی دیگر نیز از اهواز هم خبر می‌رسد هنوز جواد نکونام به‌صورت قطعی با سعید آذری برای هدایت فولاد در فصل آینده لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا به توافق نرسیده و چه‌بسا بازیکن اسبق اوساسونا نیز که در مربیگری نشان داده حرف‌های زیادی برای گفتن دارد در ذهن خود به‌نوعی به آغاز کار با استقلال فکر کرده تا بعدا از یک تصمیم عجولانه که او را از نیمکت تیم محبوبش دور می‌کند پشیمان نشود. هرچه هست بعید به‌نظر می‌رسد سرمربی فصل بعد استقلال مجیدی یا استراماچونی باشند!

منبع: روزنامه فرهیختگان

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader