true

ویژه های خبری

true
    امروز شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
سردرگمی دولت، بلاتکلیفی کنکوریها

دشتستان بزرگ: حالا کنکور از همیشه ترسناک‌تر شده است. غول واقعی اینجاست که نه راه پیش گذاشته است و نه راه پس. اگر قبلا قرار بود سرنوشت همه عمرمان را در ۴ ساعت تعیین کنیم و این به نظرمان وحشتناک می آمد، حالا تعیین همین ۴ ساعت خودش تبدیل شده است به یک معضل. این را هم اضافه کنید که ۴ ساعت کنکور امسال در مقایسه با سال های قبل استرسش بیشتر است، آن هم به دلیل کرونا و ترس از سرایتش.

به گزارش دشتستان بزرگ؛ در شرایطی که ۱۰روز مانده به برگزاری کنکور سراسری، خبر تعویق یک ماهه اش همه چیز را به‌هم ریخت. اما سه شنبه شب، انتشار خبری مبنی بر مخالفت ستاد کرونا با پیشنهاد تعویق برگزاری کنکور سراسری، استرسی بدتر از کرونا را به‌جان داوطلبان کنکور امسال انداخت. درحالی‌که آن‌ها فکر می‌کردند قرار است یک ماه دیگر با استرس کنکور پرماجرای امسال سرکنند، اما چند ساعت بعد از انتشار خبر تعویق کنکور، اعلام شد که آزمون سراسری در موعد مقرر قبلی و بدون تغییر برگزار می‌شود.

در جلسه عصر سه شنبه ستاد ملی مدیریت کرونا، موضوع تعیین‌تکلیف زمان برگزاری کنکور سراسری مطرح شد و بر اساس بیانیه مشترک وزرای علوم و بهداشت، اعضای ستاد با هرگونه تغییر در زمان برگزاری کنکور سراسری مخالفت کردند.

در این بیانیه آمده است: «پیرو نیاز به زمان بیشتر جهت برگزاری آزمون سراسری توسط مجریان آزمون به نیت یافتن فضای مناسب برای برگزاری منطبق با پروتکل‌های سختگیرانه و مشروط به تأیید تغییر تاریخ در ستاد ملی مدیریت کرونا، از آنجا که این تغییر به‌دلایل متعدد مورد تأیید ستاد قرار نگرفت، مقرر شد با همکاری استانداران محترم، مراکز آموزشی، فرهنگی، ورزشی، نظامی و انتظامی، فضاها و تجهیزات مورد نیاز جهت اعمال و اجرای پروتکل‌ها مهیا و آزمون سراسری در تاریخ مصوب قبلی ستاد ملی مدیریت کرونا (در روزهای ۲۹، ۳۰ و ۳۱ مردادماه و یکم شهریورماه) برگزار شود.»

اگر شرایط را تغییر بدهیم، سؤالات لو می رود!

بیشتر افراد خبر تعویق در زمان برگزاری کنکور را از طریق پست اینستاگرامی نمکی، وزیر بهداشت، دریافت کردند. پستی که در آن نوشته بود«بعد جلسه ای با حضور ریاست کمیسیون های آموزش و بهداشت و درمان، تعدادی از نمایندگان مجلس و وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش، وقتی که وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش گفته اند که اجرای پروتکل های سخت گیرانه در این زمان باقی مانده میسر نیست، مگر اینکه دستورالعمل ها برای برگزاری آزمون سراسری تغییر کند»، جناب وزیر هم گفته است: «به مسئولان برگزاری کنکور اعلام کردم اگر واقعا نمی توانید این دستورالعمل ها را به درستی اعمال کنید، با برگزاری کنکور در این تاریخ مخالفم و تأکید می کنم که کنکور را به زمانی موکول کنید که بتوانید از لحاظ فضا و امکانات تمام ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت را فراهم کنید.» ابراهیم‌خدایی، رئیس سازمان سنجش، هم بیان کرد که وزارت بهداشت در هفته جاری پروتکل های جدیدی را برای برگزاری کنکور مشخص می کند. یکی افزایش فاصله صندلی ها به ۲متر و دیگر اینکه در استان های گرمسیری سالن ها باید سطح اشغال ۲۰درصدی داشته باشند.

خدایی می گوید: «سازمان سنجش بسته بندی سؤالات کنکور را تمام کرده بود و در مرحله فرستادن آن ها به استان ها و شهرهای محل برگزاری کنکور بر اساس پروتکل های بهداشتی کارشناسی ارشد بود. در صورتی که می خواستیم نکات مدنظر وزارت بهداشت را اجرا کنیم، حتی در صورت تأمین فضای کافی و ایجاد فاصله ۲متری بین داوطلبان باید سؤالات کنکور به ۳۹۰شهر فرستاده می شد و در آنجا بر اساس فاصله گذاری جدید پلمب سؤالات باز می شد و دفترچه ها دوباره مرتب می شد که در این صورت احتمال لو رفتن سؤالات کنکور افزایش می یافت.» بنابراین سازمان سنجش درخواست می کند یا پروتکل های کنکور سراسری هم مانند آزمون ارشد باشد یا سازمان سنجش با شرایط جدید وزارت بهداشت نمی تواند کنکور را در موعد مقرر برگزار کند. در نهایت هم وزیر علوم آب پاکی را می ریزد روی دست سازمان سنجش و می گوید: «حفاظت آزمون و لورفتن سؤالات را تضمین نمی کنم.» حالا بعد تمام این بالاوپایین ها به ظاهر قرار بر این شده است که تا زمان اعمال پروتکل های بهداشتی جدید و با حدود یک ماه تأخیر، کنکور در روزهای ۲۷ تا ۳۰شهریور برگزار شود.

مرکز پژوهشها - بیماری کرونا و ملاحظات برگزاری کنکور سراسری سال 1399

هشتگ تعویق کنکور تا شرایط ایمن

به محض اینکه خبر این تعویق یک ماهه را وزیر بهداشت از طریق صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد، موج واکنش ها آغاز شد. واکنش هایی که در بین آن ها هم خوش حالی و تشکر و قدردانی به چشم می خورد و هم گله و ناراحتی و اعصاب خردی. کاربری نوشته بود: «چرا این قدر به بچه ها ضربه های روحی و روانی وارد می کنین؟ آخه الان موقع گرفتن چنین تصمیمیه؟ تا حالا چه کار می کردین؟»

یا کاربر دیگری که گفته بود: «همه گیری کرونا از اسفندشروع شد. ۴ماه فرصت داشتید. ۱۰روز مانده به برگزاری کنکور تازه باید برای اجرای پروتکل ها برنامه ریزی شود؟! مشخص نبودن زمان قطعی کنکور باعث استرس بیشتر خواهد شد.» البته که خواسته جماعتی که خواهان لغو کنکور هستند و خوش حال از این تعویق کوتاه مدت، خواسته بزرگ تری است./منبع:شهرآرا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader