true

ویژه های خبری

true
    امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
اختصاصي دشتستان بزرگ/ نامه سرگشاده يك جوان دشتستاني:

دشتستان بزرگ- مهدی اسفندیاری: همانگونه که می دانید تاسیس کارخانجات سیمان در سراسر دنیا مستلزم سرمایه گذاری کلان است.

به گزارش دشتستان بزرگ، صد البته با توجه به لزوم استفاده از این ‌نوع مصالح کاربردی در صنعت راه و ساختمان، در صورت تاسیس این شرکت تولیدی، سود سرشاری عاید سرمایه گذار و صاحبان ان شرکت میشود. اما باید این نکته را مد نظر داشت که در راستای کسب منفعت اقتصادی، نباید از آسیبهای زیست محیطی ناشی از تولید سیمان نظیر آلودگی هوا، آلودگی آبهای زیر زمینی منطقه، از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه، انتشار گرد و غبار ناشی از فرایند آسیا کردن مواد اولیه و تصاعد و انتشار ‌گازهای NOx و SOx ناشی از احتراق سوختهای مورد نیاز برای مشعل کوره، غافل شد.
شرکت صنایع سیمان دشتستان واقع در شهرستان دشتستان یکی از ۹۲ شرکت تولیدی سیمان در سطح کشور است که در دیماه ۸۲ کلنگ زنی و از همان ابتدای شروع به فعالیت تولید و فروش سیمان علاوه بر آلاینده های گازی مانند اکسیدهای کربن، گوگرد و نیتروژن، مقدار زیادی ذرات جامد را از طریق دودکش این کارخانه خارج و بوسیله بادهای فصلی به مرور در زمین های مجاور و ساکنین روستای راهدار پخش می کند.
همچنین این شرکت تولیدی علاوه بر موارد فوق، با گرد‌ و‌ غبار ناشی از تولید خود موجب کاهش ثمر و مرغوبیت محصولات نخیلات کشاورزان و باغداران، ضعف فاحش تولید علوفه مورد نیاز دامداران محلی روستای راهدار نسبت به هم صنفی های خود در شهرستان، کاهش زاد و ولد جانداران و پرندگان بومی، صدمه به اکوسیستم و حیات جانوری و از همه مهم تر، ورود لطمه جدی به جسم و جان اهالی روستای راهدار شده است. به طوری که اغلب اهالی دچار عارضه ریوی تنفسی و پوستی شده اند و این کارخانه را عامل اصلی این پیامدها و پیش امدهای نامیمون می دانند.


به همین دلیل طراحی و ساخت دستگاه های کنترل کننده ذرات، مانند سیکلون ها (ته نشین کننده های سانتریفیوژی) یا الکتروفیلترهای مدرن (بگ هوس) برای این کارخانه امری ضروری به نظر می رسد.
دلیل واضح بر ادعای فوق، قرار گرفتن کارخانه سیمان دشتستان در لیست شرکتهای آلاینده به دلیل انتشار قابل توجه ذرات معلق در هوا توسط این کارخانه و آلوده شدن محیط زیست منطقه، است که همین امر موجب شده که این شرکت تولیدی به تازگی و در زمان مدیریت جدید سازمان محیط زیست، این شرکت بعنوان شرکت الاینده و مشمول پرداخت عوارض حق الایندگی موضوع تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده شناخته و معرفی شود.

اما همین موضوع محل سوالات متعدد است که پرداختن به ان خالی از لطف نیست.
۱_ با توجه به اینکه تازگی این شرکت بعنوان یک شرکت آلاینده معرفی و شناخته شده است و سیستمهای فیلتراسیون فعلی از بدو تاسیس تا کنون همان هست که قبلا بوده، چگونه این شرکت قبلا بعنوان یک صنعت سبز فعالیت مینموده است؟
۲- چرا با وجود مجاورت این کارخانه با روستای راهدار و فاصله بسیار با شهر برازجان، این شرکت تولیدی در محدوده شهری برازجان قرار گرفته است و عمده عوارض ناشی از الایندگی به شهرداری برازجان تعلق پیدا میکند نه به دهیاری راهدار.
۳_مسئولان قبلی محیط زیست بر اساس کدام معیار و شاخصه ها، این شرکت تولیدی را بعنوان صنعت سبز معرفی و از این طریق این شرکت را از پرداخت مالیات مربوط به حق الایندگی معاف کرده بودند؟
۴_چرا هیچ مرجعی تاکنون از میزان عوارض حق الایندگی این شرکت در طول سالهای پیشین سخنی به میان نیاورده و شفاف سازی ننموده است؟
۵_چرا محیط زیست شهرستان به الاینده بودن واحد مذکور و قراردادن ایشان در فهرست صنایع آلاینده بسنده کرده و ادامه روند تولید همراه با الایندگی، هرگز منجر به تعطیلی فعالیت و یا رفع آلودگی کامل این شرکت نشده است.

لازم به ذکر است که اهالی محروم و مظلوم روستای راهدار بارها و به طرق و از مبادی مختلف نظیر مراجعه و مکاتبه با سازمان محیط زیست شهرستان دشتستان بعنوان متولی تشخیص آلایندگی، استاندار و فرماندار محترم بعنوان نماینده ارشد دولت دولت در استان و شهرستان، بعنوان مأمن و پناهگاه اهالی محروم و مظلوم و بی پناه این روستا، مراجعه و مکاتبه نموده و از انها توقع همکاری در خصوص تحقق وعده ۱۷ ساله این کارخانه مبنی بر خرید و نصب سیستمهای فیلتراسیون جدید،(بگ هوس) و تحقق وعده ۱۱ ساله آن کارخانه مبنی بر احداث بوستان روستایی در روستای راهدار جهت استفاده و بهره مندی اهالی این روستا و تعیین ضرب الاجل کوتاه مدت جهت نصب سیستم فیلتراسیون و تعیین وجه التزامی برای این اجل در حق اهالی این روستا داشته اند و بدلیل عدم حصول نتیجه مطلوب و دادرس، به منظور نشان دادن حس انزجار و تنفر خود از این غفلت و ‌کوچک شمردن جان خود توسط مسئولین کارخانه سیمان دشتستان، بارها خواستار تجمع مقابل درب این کارخانه بوده و کماکان نیز از فرمانداری دشتستان تقاضای صدور جواز مربوطه را دارند.

والسلام علیکم و رحمه الله برکاته

دیدگاه ها

2 پاسخ به “این کارخانه، دشتستان را آلوده کرده است!”

  1. عباس گفت:

    سلام با توجه به اینکه یک کارخانه باعث اشتغال زایی و کسب درآمد مستقیم و غیر مستقیم جمع کثیری از مردم این شهر و حومه شده است برخی قصد فقط نیمه خالی لیوان را دیدن و تخریب دارن البته اینکه چرا این همه پرسنل که دارن روزانه از این کارخانه کسب روزی می کنن و بعضا تعداد زیادی از همین روستا هم هستن رو نمی بینن جای بسی شگفتی است خدا آخر و عاقبت همه رو ختم به خیر کند.

  2. حبیب دانش پژوه گفت:

    باسلام
    نظرات شمابسیارخوب وپیگیری هایی که به عمل میاوریدقابل تحسین هست ولی این نکته راتوجه فرماییدکه تمام کارخانجات سیمان این موضوع رادارندوفرقی نمیکندمسئول فعلی یاقبلی این صنعت چه کسی هست وتمام دغدغه مدیران ارشدکارخانه وپرسنل محترم درکاهش گردوخاک میباشدولذاشماهم به این نکته توجه فرماییدکه سیمان دشتستان یکی ازبروزترین کارخانجات میتوانم بگویم دنیااست چراکه صادرات به سایرکشورهانیازبه گرفتن گواهینامه ایزوازاستانداردرابایدداشته باشدوبگ هوس والکتروفیلترو،ودرمقیاس کوچکتربگ فیلتررادارامیباشدوموردی برای هرصنعتی پیش میایدکه درلحظه اینهاازمدارخارج شوندومجدداباتلاش شبانه روزی پرسنل به مداراورده میشوندوچنانچه زمان ان زیادشودان سیستم تارفع مشکل stopمیباشدمن بشخصه دوست دارم شماهایی که درمدت زمون تحریم که دنیاچوب لای چرخ میکنیدوبااین وجودبیاییدکارخانه راازنزدیک دیدن فرماییدواگراطلاعات کمی ازصنعت داشته باشیدمتوجه نواوری درسیستم برق ومکانیک کارخانه میبینید.بنده بشخصه کارگرصنعت سیمان هستم نه مدیرهستم ونه مسئول ولی اگربدون کارشناسی حرفی بیمان اوردوظیفه برخودمیدانم درحداطلاعات خودم به شماتوضیحاتی داده باشم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader