true

ویژه های خبری

true
    امروز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر، در گفتگوي اختصاصي با دشتستان بزرگ پاسخ داد:

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر در گفتگو با دشتستان بزرگ اظهار داشت: در استان بوشهر به طور همزمان دو سد در حال بهره برداری است.
به گزارش دشتستان بزرگ؛ علی محمدی افزود: بزرگترین سازه آبی استان سد رییسعلی دلواری می باشد که با حجم مخزنی ۶۹۵ میلیون مترمکعب بر رودخانه شاپور واقع شده است، این سد بتنی دو قوسی، جهت آبیاری ۱۹۵۰۰ هکتار از اراضی پایین دست و همچنین کنترل سیلاب های مخرب در فصل بارندگی و تامین آب پایدار کشاورزی در فصول خشک سال اهمیت بسیاری دارد.
وی اضافه کرد: با توجه به بارندگی های مناسب در دو سال اخیر و همچنین مدیریت مخزن سد، حجم مخزن سد رییسعلی دلواری تا تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ معادل ۳۱۷ میلیون مترمکعب بوده است که چنین شرایطی در مقایسه با سال گذشته، افزایش ۱۰ درصدی حجم مخزن را نشان می دهد.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر اذعان داشت: در سال آبی جاری (از مهر ماه ۱۳۹۸) تاکنون بیش از ۱۰۱ میلیون مترمکعب جهت حقابه های زیست محیطی و کشاورزی اعم از باغی و زراعی از این سد رها سازی شده است.
محمدی ضمن بیان این که دیگر سد در حال بهره برداری استان بوشهر، سد تنگ ارم است، تصریح کرد: این سد در سال ۱۳۹۷ با هدف کنترل سیلاب، تامین آب شرب منطقه و تغذیه سفره های آب زیرزمینی به بهره برداری رسید، در زمستان سال ۱۳۹۸ در پی بارندگی های انجام شده، این سد، صددرصد از ظرفیت ۴ میلیون مترمکعبی خود را آبگیری نموده و جهت استفاده در بخش شرب در اختیار شرکت آبفای استان قرار داده شده است.
وی ضمن اشاره به این که در حال حاضر ۴ سد بزرگ در استان بوشهر در حال ساخت هستند، افزود: سد دالکی با حجم مخزن ۲۷۰ میلیون مترمکعب با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد، سد خاییز با حجم مخزن ۱۶ میلیون مترمکعب با پیشرفت فیزیکی ۴۶ درصد، سد باغان با حجم مخزن ۳۲ میلیون مترمکعب و پیشرفت فیزیکی بیش از ۳۰ درصد و سد دشت پلنگ با حجم مخزن ۱۵۰ میلیون مترمکعب و پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصد در ۴ شهرستان استان بوشهر در حال ساخت می باشند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر خاطرنشان کرد: همچنین سدهای کوچک و بندهای ذخیره ای مثل سد اخند، سد ارغون، سد کلاکل و پروژه های کنترل سیلاب شبانکاره از دیگر طرح های توسعه منابع آب استان بوشهر در جهت تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی می باشند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader