true

ویژه های خبری

true
    امروز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پنجشنبه های سلامت دشتستان بزرگ؛  

دشتستان بزرگ-اعظم معارفی: بالا بودن آهن خون چه مضراتی دارد؟
در فصل های قبل از کمبود آهن و علایم ان و ذخیره آهن بحث شد در این فصل می خواهیم از افزایش آهن بدن و عوارض آن صحبت کنیم .
هماکروماتوز یا ازدیاد آهن
انباشت آهن در بافت های بدن،ناشی از افزایش جذب را هماکروماتوز و افزایش آهن بدن ناشی از تزریق مکرر خون را هموسیدروز گویند. هر سی سی گلبول قرمز، یک میلی گرم آهن دارد.
گران باری آهن بدن موجب دیابت ،سیروز،برنزگی پوست و نارسایی قلبی می شود.
بیماران مبتلا به هماکروماتوز مستعد سرطان کبد هستند. فریتین بازتاب از آهن ذخیره است که مقدار طبیعی آن ۲۰ تا ۲۰۰ میکروگرم در لیتر است هر میکروگرم فریتین معادل ۸ تا ۱۰ میلی گرم آهن ذخیره است
بیشترین عامل بیماری هماکروماتوز ارثی می باشد که انواع گوناگونی دارد.
یک مثال شایع آن تالاسمی ماژور می باشد که افزایش بیش از حد آهن، مهم ترین علت مرگ بیماران تالاسمی ماژور می باشد.


■ علایم گرانباری آهن:
از مهمترین علایم هماکروماتوز می توان هایپرسگمانته(ایجاد رنگدانه قهوه ای تیره ) شدن پوست، اختلال در ترشح غدد درون ریز شامل تیرویید ،گوناد،هیپوفیز ، پاراتیروئید و دیابت اشاره کرد.
■ ازدیاد آهن چگونه بدن را تخریب می کند؟
آهن یکی از عناصر ضروری بدن انسان است اکثر پزشکان بر این باورند که ازدیاد آهن به ندرت اتفاق می افتد و اگر هم باشد بیشتر جنبه ارثی و ژنتیکی دارد اما در واقعیت ،امروزه ازدیاد آهن بسیار شایع تر و خطرناک تر از آنچه است که مردم تصور می کنند.
۱. آهن در بدن با جایگزین شدن به جای سایر فلزات ،منجر به اختلال در تولید آنزیم ها و ایجاد بیماری های جسمانی و روانی مختلفی می شود.

۲. التهاب: آهن به طور مستقیم سبب جذب اکسیژن به خود می شود و وقتی میزان آن در بافت های بدن زیاد باشد سبب افزایش اکسیژن در بافت ها ،تخریب آن ها و بروز التهاب می گردد.
۳۰ ازدیاد آهن تقویت کننده رشد باکتری ها در بدن است.در هنگام بیماری های عفونی داروهای تقویتی و آهن مصرف نکنید چون باعث تقویت رشد باکتری ها می شود.
۴. ازدیاد آهن باعث خطر ابتلا به سرطان می شود.
۵. ریزش مو
۶. کم کاری تیروئید
۷. خشونت
۸. اختلال عصبی
۹۰ آلزایمر

■ تشخیص گرانباری آهن:
تشخیص آزمایشگاهی آن از طریق تست های CBC,ferritin,iron,TiBc,Hb electrophoresis انجام می شود و جهت دستیابی به وسعت رسوب از MRI T2 استفاده می شود که وسعت رسوب آهن در کبد و قلب را نشان می دهد .T2 نشان دهنده سرعت شل شدن بافت در میدان مغناطیسی است سرعت بیشتر گویای رسوب بیشتر آهن است .

■ درمان گرانباری آهن:
درمان افزایش بار آهن ناشی از تزریق مکرر خون ،استفاده از داروهای چلاته کننده خوراکی هم چون Deferasirox,,,Deferiprone و یا تزریق زیر جلدی یا درون وزیدی Deferoxamine است.

کلیه آزمایشات تشخیصی با پیشرفته ترین و بروز ترین تکنولوژی توسط افراد مجرب در آزمایشگاه پاستور برازجان انجام می شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader