true

ویژه های خبری

true
    امروز پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

 دشتستان بزرگ :یک مطالعه جدید، نشان می‌دهد که آلودگی هوا می‌تواند یک عامل خطر برای ایجاد بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) باشد.

یک مطالعه جدید که در ایتالیا انجام شده، نشان می‌دهد که آلودگی هوا می‌تواند یک عامل خطر برای ایجاد بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) باشد. این تحقیق در زمستان که بالاترین غلظت آلاینده‌ها در آن زمان وجود دارد، انجام شد.

نمونه مورد مطالعه شامل ۹ هزار بیمار مبتلا به ام‌اس بود و نشان داد که میزان شیوع ام اس در ۵۰ سال گذشته از هر ۱۶ نفر در ۱۰۰ هزار نفر به ۱۷۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت افزایش یافته است که در واقع افزایش ۱۰ برابری است.

یکی از محققین این پژوهش می‌گوید: بیماری‌های ایمنی مانند MS با عوامل ژنتیکی و محیطی در ارتباطند.

برخی عوامل محیطی مانند سطح ویتامین D و سیگار کشیدن مورد بررسی قرار گرفته است و اکنون نیز بر تأثیر آلاینده‌های هوا بر بیماری ام اس پرداخته‌ایم و نتایج مطالعات فرضیه تأثیر این عامل را تقویت می‌کند.

PM ها ذرات ریز آلاینده هوا، مخلوطی از ذرات جامد و قطرات موجود در هوا هستند که به دو دسته تقسیم می‌شوند.

نخست، PM10 که شامل ذراتی با قطر کمتر از ۱۰ میکرومترند و دسته دوم ذرات PM2.5 که قطری کمتر از ۲٫۵ میکرومتر دارند.

PM10 و PM2.5 هر دو آلاینده های اصلی هستند که با وضعیت سلامت افراد از جمله بیماری های قلبی و ریوی، سرطان و مشکلات تنفسی مرتبطند.

این تحقیق نشان داد که خطر ابتلا به بیماری ام اس، در افرادی که در مناطق روستایی و دارای آلودگی هوای کمتر زندگی می‌کنند نسبت به کسانی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند کمتر است و خطر ابتلا به ام اس در ساکنین مناطق شهری ۲۹ درصد بیشتر است!

منبع: تسنیم

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader