true

ویژه های خبری

true
    امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
اختصاصی دشتستان بزرگ/ نقدی بر متولیان کشاورزی استان:  

دشتستان بزرگ: ای کاش هرکسی در این استان ادعای خدمت به مردم و حمایت از کشاورزان را دارد، تنها چند ساعت میز خود را رها کرده و فقط نیم روز با آنها هم کلام شود، باز هم صدای مانده درگلو باز هم نفس هایی که با نگاه فرزندان به شمارش می افتد و اینک ندادن حق و حقوقشان.
چقدر این شرایط، ما را به یاد حدیث شریفه پیامبر (ص)می اندازد که می فرمایند: “مزد کارگر را قبل از خشک شدن عرقش بپردازید”.
اما اینجا حاصل زحمت چندماهه کشاورزان را می گیرند و برای دادن دست رنجشان، آنان را می دوانند، تا شاید از این گیر و دار دواندن و کشاندن، سود بیشتری عاید پشت میز نشینان شود.
گلایه ما از مسئولینی است که شب را بدون دغدغه به سر برده و خبر از جیب های خالی کشاورزان ندارند، شاید هم برایشان سکوت در مقابل مشکلات کشاورزان راه حلی آسان تر است.
یکی از کشاورزان دشتستانی در این خصوص به خبرنگار دشتستان بزرگ گفت: دو هفته از تحویل گندم مزرعه ام به مراکز خرید این محصول می گذرد اما همچنان در انتظار پرداخت پولم هستم.
وی با تاکید بر اینکه در سامانه مربوط به خرید گندم هم ثبت نام کرده است، ادامه داد: چرا پول گندم برخی از کشاورزان را در همان روز و یا نهایتا فردای آن پرداخت نمی کنند؟ من بدهی مالی شدیدی دارم و حقم را می خواهم نه بیشتر.
کشاورز دیگری نیز در این خصوص افزود: مسئولین و نهادهای متولی باید بدون هیچ دغدغه و مشکلی، پول گندم ما را پرداخت کنند، چرا باید کار به ارسال گلایه نامه و انتشار درد و دل های ما کشیده شود؟
وی با اشاره به بحران هایی همچون کرونا و سرمازدگی محصولات اظهار داشت: امسال، کشاورزان نه تنها سودی نکرده، بلکه متحمل ضرر مالی هم شده اند، حال چرا چنین برخوردی نیز در خصوص فروش گندم هایمان با ما می شود؟
کشاورز دیگری در این خصوص گفت: شنیده شده برخی از کشاورزان به سختی و التماس، مبالغی از حق و حقوقشان را دریافت کرده اند، برای دریافت حق خود نیز باید پارتی داشته باشیم؟ چرا چنین موضوعی باید ترویج داده شود؟
وی خاطرنشان کرد: به ما گفته اند که بانک، پولی برای پرداخت به شما ندارد، بانک با کمبود پول مواجه شده است، به راستی جای سوال است که آیا واقعا بانک توانایی پرداخت ۴میلیون پول من را ندارد؟ بانکی که توانایی پرداخت ۴ میلیون را نداشته چرا چنین مسئولیتی را بر عهده گرفته و چرا پیگیری در این خصوص نمی شود؟
به گزارش دشتستان بزرگ، چندی پیش مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر در خصوص پرداخت هزینه گندم کشاورزان در پاسخ به دشتستان بزرگ، گفته بود:” اگر مشخصات کشاورزان به صورت کامل در سامانه ثبت شده باشد، ۲۴ساعت بعد از دریافت گندم، هزینه خرید آن نیز به طور کامل به کشاورز پرداخت می شود.”
امری که گویا شواهد، خلاف آن را نشان می دهد.

جای بسی تاسف است، کشاورزانی که که با هزاران امید تلاش می کنند، زحمت می کشند، سرما و گرما می خورند تا بتوانند دل خوشی کوچکی در تب و تاب زندگی ناآرام و پر از حسرتشان بکارند اما انگار دست زمانه و بی تدبیری حاصل از بی برنامگی اجازه رشد، نمود و بقا را از آنها گرفته، کاش مسئولین ما، وجدان های غافل و خودنویس های مغرور را تکان می دادند و جامعه کشاورزی و خانواده بزرگ آنان را صبح سپید بود بر شب سیاه بی پایانشان…

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader