true

ویژه های خبری

true
    امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

دشتستان بزرگ: حوادث و بحران‌هایی که روی می‌دهد همواره ظرفیتی نهفته در درون خود به لحاظ سوء استفاده فرصت‌طلبان دارد همچنانکه اخیرا شیوع بیماری کرونا در کشور، فرصتی برای برخی افراد سودجو در بحث ساخت و سازهای غیرمجاز فراهم کرده است.
متاسفانه برخی افراد از شرایط ایجاد شده، به نفع خود بهره برداری می کنند! به عبارتی به جای همکاری و تعامل با دیگران در حل معضل جامعه، از پردغدغه بودن نهادهای نظارتی در روزهای کنونی، سوءاستفاده کرده و از خیر آن، بی نصیب نمانده اند.
ساخت و سازهای غیر قانونی در حریم رودخانه های فصلی شهر برازجان در ایامی که نه تنها استان بوشهر، بلکه کشور در حال مبارزه با ویروس کرونا است، واقعیتی دردناک است.


گویا برخی از افراد سوء استفاده گر از حضور ویروس کرونا رضایت داشته تا از این آشفته بازار، مطاعی برای خود جور کنند، برخی از مسئولین نیز که گویا یا خود را به خواب زده اند و یا واقعا در خواب غفلت به سر می برند.
چندی پیش یکی از شهروندان برازجانی در تماس به دفتر پایگاه خبری تحلیلی دشتستان بزرگ از احداث ساخت و سازهای غیرمجاز در محل رودخانه های فصلی این شهر خبر داد.
وی اذعان داشت: متاسفانه رودخانه فصلی(دره) روبروی کارخانه آرد الزهرای برازجان در حال پر شدن و به فروش رسیدن است.
این شهروند برازجانی افزود: مدتی است که افرادی با استفاده از نخاله های ساختمانی و خاک های دستریز، این رودخانه فصلی را پر کرده و سازه هایی در محل خاکریزها ایجاد می کنند.


خبرنگار دشتستان بزرگ نیز با حضور در منطقه، وضعیت را از نزدیک بررسی کرد که متاسفانه مشاهده شد، بیش از ۶۰درصد از عرض این رودخانه فصلی گرفته و در برخی از قسمت های دره نیز، ساخت و سازهایی در حال انجام است.
همین که دوربین را بیرون آورده تا عکس برداری را آغاز کنیم افرادی با تهدید به این که حق عکس برداری را ندارید، سر رسیدند تا دعوایی راه انداخته و یا به خیال خود، خبرنگاران را از منطقه فعالیت غیر قانونی خود بیرون کنند.
همزمان دو نفر از اهالی که خواستار پیگیری این وضعیت شده بودند، سر رسیدند تا ما را همراهی کرده و به قسمت های دیگری از این منطقه که وضعیت بدتری داشته برویم.
در بخش دیگری، رودخانه فصلی خط کشی شده و نام مالک و شماره تلفن روی قسمت های مختلف آن نوشته شده بود! به عبارتی در همان نقطه، رودخانه را پر و مشغول به ساخت و ساز شده بودند، در این خصوص و چگونگی وضعیت ساخت و ساز در رودخانه فصلی گفتگویی را با یکی از کارگرانی که در آنجا مشغول به فعالیت بوده انجام دادیم.
وی با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در دست اقدام، اظهار داشت: چون مسئولین درگیر بیماری کرونا بوده و کسی نظارتی بر این موضوع نداشت، برخی از سوء استفاده کنندگان، رودخانه را پر کرده، ساخت و ساز را به طور کامل انجام داده و با هزینه کرد تقریبی صد میلیون تومان، ساختمانی را با قیمت سیصد میلیون تومان به فروش می رسانند.


وی افزود: در واقع، رودخانه فصلی را سیصد میلیون تومان به فروش رسانده و هیچ مسئولی نیز پیگیری نمی کند.
وی اضافه کرد: برخی از روزها نماینده برخی از ادارات به اینجا سر زده که با دریافت تنها صد هزار تومان از صاحب این ساخت و سازها، چشم خود را بسته و از همان راهی که آمده بر می گردند.
یکی از اهالی این منطقه در گفتگو با دشتستان بزرگ اظهار داشت: سوءاستفاده از شرایط بحرانی جامعه از یک طرف و پیامدهای احداث این سازه های غیر مجاز از طرفی دیگر، موجب نگرانی ساکنین این منطقه شده است چرا که با شروع فصل بارندگی، دیگر رودخانه ای باقی نمی ماند که آبراهی برای عبور آب باران باشد، در نتیجه شاهد وقوع سیل و تخریب منازل در مسیر این دره فصلی خواهیم بود.
این شهروند برازجانی ادامه داد: متاسفانه خود افرادی که مشغول به ساخت و ساز روی دره فصلی هستند، پس از اتمام کار، در همان ساختمان احداثی شان زندگی نکرده و آن را به فروش می رسانند لذا از پیامدهای این اقدام خود آسیبی نمی بینند.


به راستی چرا هر گاه اتفاق یا بحرانی در جامعه به وجود می‌آید، باید شاهد چنین مشکلات و پیامدهایی باشیم؟ چرا در جامعه ای مانند ما که به نوعدوستی و مهربانی در جهان شُهره بوده، همیشه فضا برای سواستفاده موجود است؟
آیا غیر از این است که مردم در شرایط حساس و بحرانی به جای سوءاستفاده، باید کمک حال همدیگر بوده و با تعامل و دلسوزی برای پایان دادن و رفع مشکل گام بردارند؟
یا مسئولین ما، در شرایط حساس کنونی، بیش از پیش احساس وظیفه کرده و نسبت به حاشیه های ایجاد شده این بحران با قاطعیت برخورد کنند تا راه تخلف بر چنین افرادی بسته شود که در مواقع بروز بحران شاهد سواءستفاده هایی از سوی فرصت‌طلبان و افزایش فشار روانی بر جامعه نباشیم؟

دیدگاه ها

2 پاسخ به “رقص فرصت طلبان با کرونا! / وقتی ساخت و سازها نیز کرونا می گیرند!  ”

  1. سعید - دشتستان بزرگ گفت:

    این کار محدود به دوران کرونا نیست و همیشه این کارو انجام میداده اند بنده خودم ساکن منطقه هستم و دره های جنوبی هم پر شده اند و با ریزش چند قطره باران کوچه ها همچون رودخانه خروشان میشوند و در سال های آینده ممکن هست بچه ها رو آب ببره غرق کنه

  2. مصطفی بهبهانی مطلق گفت:

    باعث تاسفه این همه منفعت طلبی غیرمشروع و غیرقانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader