true

ویژه های خبری

true
    امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
اختصاصی دشتستان بزرگ/ تحلیلی بر ابتلای خانواده شش عضوی دشتستان به کرونا:

دشتستان بزرگ- محمد حسینی*: در این اوضاع و احوال و شرایط حاکم بر جامعه، که آحاد ملت شریف ایران بویژه استان بوشهر، با پدیده ای بنام ویروس کرونا یا همان کووید ۱۹ درگیر هستند، از سوی اقای دکتر کشمیری رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر، مصاحبه ای منتشر شد که پاسخ به ایشان را بر خود واجب دیدم.

ایشان فرمودند شرکت در مراسم ختم یکی از اهالی یک روستا در دشتستان، موجب شد تا پنج عضو از یک خانواده که پدر و مادر خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده بودند، به این ویروس مبتلا شوند.

اما ایشان دلایل ابتلا این خانواده ۵ نفره را ذکر نکردند. 

لازم ب توضیح است به عرض برسانم که چند روز قبل از شروع سال جدید یکی از اهالی غیربومی و ساکن یک روستا (یک خانم سالمند) به جهت کسالتی که داشته، به بیمارستان شهید گنجی برازجان مراجعه می کند که پزشکان متخصص در کنار انجام آزمایشات مربوطه، تست کرونا را هم از فرد مورد نظر گرفته و به جهت کسب اطلاع از وضعیت سلامت ایشان، نمونه مربوطه را به آزمایشگاه تهران ارسال می نمایند، ولی قبل از بازگشت پاسخ استعلام، فرد مورد نظر فوت و تحویل خانواده ‌متوفی می گردد.

خانواده از همه جا بی خبر وی نیز, اقدام به تغسیل و خاکسپاری مادر خود می نمایند (بدون رعایت پروتکل جهانی سازمان بهداشت) و ۴۸ ساعت پس از خاکسپاری، مطلع می شوند که مادر ایشان به ویروس کرونا مبتلا بود.

مدنظر داشته باشید که علاوه بر آن ۵ نفری که آقای کشمیری فرمودند، احتمال ابتلای افرادی که در مراسم شست و‌ شور، تشییع و خاک سپاری ایشان همکاری و تشریک مساعی نموده اند نیز وجود دارد.

ضمن اینکه امروز عروس این خانواده نیز بر اثر ابتلا به این ویروس فوت نموده و شمار فوت شدگان این خانواده به سه نفر رسید.

اما آقای کشمیری لطفا توضیح دهید ؛ دلیل اینکه پزشکان شهید گنجی از یک مریض، که به آن بیمارستان مراجعه کرده و از ایشان تست کرونا گرفته اند چه بود؟

مگر نه این است که پزشکان معالج احتمال داده اند فرد مریض، به ویروس کرونا مبتلا باشد؟

پس چرا پزشکان منتظر وصول و پاسخ استعلام تست کرونا نمانده و جنازه را مدتی در سردخانه بیمارستان نگهداری نکردند که بعد از وصول استعلام و حصول اطمینان از وضعیت ابتلا ایشان به ویروس کرونا، فرد متوفی را به خانواده اش تحویل دهند؟

آقای کشمیری شاید همین اقدام و سهل انگاری یک مسئول (تحویل جنازه به خانواده قبل از وصول تست کرونا) سبب شده تا علاوه بر آن مادر میانسال، همسر, عروس این خانواده و ۵نفر از خانواده درجه یک آنها به این ویروس مبتلا شوند و شاید علت اصلی اینکه از سوی برخی مسئولان و در فضای مجازی، نام برخی روستا و شهر بعنوان منطقه قرمز اعلام گردد همین باشد.

به هر حال کار از گلایه گذشته است.

آقای کشمیری یک منطقه قرمز تا کی باید بعنوان یک منطقه بحرانی و قرمز باقی بماند؟

آیا نباید برای منطقه قرمز راهکار و راه چاره ای جست؟

لذا از آن مقام ‌محترم تقاضا می شود ضمن بررسی چگونگی علت تحویل جنازه فرد متوفی توسط مسئولان بیمارستان شهید گنجی، به خانواده ایشان،

۱- نسبت به اخذ تست کرونا از اهالی آن روستا بویژه کسانی که در تغسیل و خاکسپاری متوفی یا متوفیان مشارکت داشته اند، اقدام نمایید و در صورت لزوم، افراد مشکوک تا اطلاع ثانوی در قرنطینه نگهداری شوند تا حلقه زنجیره این بلای ناگهانی محدود شود.

۲_نسبت به شست و شو و گند زدایی معابر و سطوح خارجی اماکن عمومی و بابهای مسکونی و تجاری سطح آن روستا توسط ماشین آلات آتش نشانی و یا وسایل نقلیه متعلق به دستگاه های دولتی و غیر دولتی دیگر اقدام عاجل صورت پذیرد.

۳_ماسک ان۹۵ و مواد شوینده و ضد عفونی در اختیار اهالی شریف، محروم و مظلوم مناطق قرمز قرار گیرد.

امید است اقدامات شایسته و تدابیر لازم اتخاذ تا امید به ادامه زندگی به دل آلام دیده اهالی آن مناطق بازگردد.

*منتقد اجتماعی و عضو شورای بخش مرکزی دشتستان

دیدگاه ها

2 پاسخ به “دلیل اصلی مبتلایان چه بود؟/ مرگ سومین عضو خانواده بر اثر کرونا”

 1. مردم گفت:

  شیر مادرت حلالت ک حرف دل این مردم رو زدی

 2. 30rous.s گفت:

  تشکر آقای حسینی جهت اطلاع رسانی در خصوص این موضوع
  واقعا باعث تاسف هست که با سهل انگاری مسئولین بیمارستان گنجی این بلا سر روستا اومده اما آقای کشمیری قضیه رو جوری شانتاژ خبری کردن که مردم روستا بخاطر شرکت در مراسم ختم به شیوع این بیماری دامن زدن
  نتیجه این رفتار غیرحرفه ای از سوی مسئولین بیمارستان که خود گواه بی کفایتی و ناکارآمدی چرخه بهداشت و درمان استان در کنترل بیماری کرونا می باشد تاکنون مسبب فوت ۲ نفر از اهالی روستا و قرارگیری روستا در محدوده قرمز استان گردیده که ممکن است آمار ظرف روز های آینده از این بیشتر نیز گردد.
  بهتر است مسئولین ذیربط قبل از آنکه دیر شود و عواقب این امر دامن گیرشان گردد جهت جلوگیری از شیوع گسترده این بیماری در روستا اقدامات جدی انجام دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ajax-loader