true

ویژه های خبری

true
    امروز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
اختصاصی دشتستان بزرگ:

دشتستان بزرگ: کورش تنگستانی(محقق و نویسنده):

«هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ»
«آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابرند»
تعاریف و برداشت های گوناگون و فراوانی از توسعه توسط دانشمندان و محققان ارائه شده که هر کدام وجوه خاصی را برجسته نموده و به آن پرداخته اند.

شاید از میان تعاریف گوناگونی که از توسعه مطرح هست، تعریف زیر به زعم اینجانب قدری ملموس تر به نظر آید و آن اینست که:
«توسعه به معنای کاهش فقر، بیکاری، نابرابری، صنعتی شدن بیشتر، ارتباطات بهتر، ایجاد نظام اجتماعی مبتنی بر عدالت و افزایش مشارکت مردم در امور سیاسی است»
اصلی ترین رکن توسعه هر جامعه و کشوری در وهله ی نخست، «نیروی انسانی» آن است که شامل افکار، عقاید، باورها، فرهنگ، دانش، مهارت و قدرت کلیه افراد اعم از زن و مرد می باشد.
بدیهی است زنان هر جامعه و کشوری نه تنها نیمی از منابع انسانی آن بشمار می روند، بلکه از دیرباز پرورش دهنده و هدایت کننده هر دو نیمه ی این منبع نیز بوده اند. بنابراین زنان در پی ریزی ابعاد انسانی توسعه نقش اساسی دارند.
به عبارتی بدون توجه به شرایط زنان و تلاش در جهت ارتقاء جایگاه آنان در تمامی سطوح فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، دستیابی به توسعه برای هیچ کشوری میسر نخواهد بود.
با این دیدگاه و ذهنیت، در دیداری که چند روز پیش تر با جناب آقای غلامرضا مختاری داشتیم، طرح سؤال کردم که با توجه به اینکه نیمی از جمعیت شهرستان را بانوان گرامی تشکیل می دهند و این عزیزان در عرصه های گوناگون از جمله تحصیلات عالیه و تولید علم، گاه گوی سبقت را از آقایان هم ربوده اند، آیا شما مثل گذشتگان اعتقاد دارید که فقط:
زنان را همین بس بود یک هنر
نشینند و زایند شیران نر

و یا اعتقاد دارید که بایستی سهم آنها در توسعه دشتستان لحاظ گردد.
ایشان گویی از قبل سؤال را پیش بینی کرده باشد با آمادگی و صراحت در پاسخ گفتند: شیر زنان دشتستان پایه و مایه ی آبروی استان و کشور هستند و بارها خود را به اثبات رسانده اند.


همین نبرد «شیر زنان لرده» با نیروهای انگلیسی را بخوانید. انسان با شنیدن و خواندن داستان آنها هم بی اختیار می ایستد.
این داستان در هر نقطه ای از دنیا رخ داده بود صدها رمان و فیلم ساخته بودند.
نسل امروز بانوان دشتستان، فرزندان همان شیر زنان هستند که به زیور علم و دانش نیز آراسته اند.
در ادامه نیز آوردند که بنده با تخصص اقتصادی بالا و دکترای مدیریت کسب و کار و چهار دهه تجربه اقتصادی و مسئولیتهای گوناگون مالی، اقتصادی و بانکداری، کاملاً با برنامه ورود کرده ام و اگر توفیق خدمتگذاری مردم شریف دشتستان نصیب گردید، به فوریت «سند تحول و توسعه دشتستان»، با همراهی متخصصین و نخبگان بومی اعم از زن و مرد تدوین نهایی شده و سپس پیگیری ها در جذب اعتبارات ملی و استانی و افزایش تسهیلات مختلف آغاز خواهد شد.
نمودار (چارت) تدوین این سند را که ارائه کردند، حکایت از فکر و آمادگی و طراحی قبلی بود.
بطوریکه در تمامی بخش های شش گانه شهرستان، کمیته های تخصصی مختلف اعم از کمیته بانوان، کشاورزی و محیط زیست، صنعت و معدن، آموزش و تحقیقات و …… طراحی شده بود، که در نهایت و با تجمیع سند تحول تمام بخش های شهرستان، سند تحول و توسعه شهرستان دشتستان استخراج می شد.
نکته ی جالب و برجسته ی این نمودار به تأکید و اشاره ایشان، اولین کمیته طراحی شده بود که تحت عنوان«کمیته ویژه بانوان» نامگذاری شده بود.
در ادامه توضیح دادند که علاوه بر « کمیته ویژه بانوان»، از آنجا که اینجانب اعتقاد راسخ به توسعه ی همه جانبه و پایدار دشتستان با تکیه بر نخبگان بومی که دل در گرو این شهرستان دارند، دارم، علاوه بر این کمیته تخصصی که بطور ویژه به تمامی امورات بانوان اعم از تولید، کارآفرینی، اشتغال، ارتقاء شغلی و سهمیه های مدیریتی آنها و …. خواهد پرداخت، در سایر کمیته ها هم بایستی خانم ها عضو بوده و حضور فعال داشته باشند.
با این توضیحات دلخواه و مورد انتظار به یاد بیتی از شعر معروف بانوی ادب و فرهنگ ایران زمین، «پروین اعتصامی» افتادم که فرموده:
زن از نخست بود رکن خانه ی هستی
که ساخت خانه ی بی پای بست و بی بنیان
با رغبت و رضایتی که دارم، بیش از این تصدیع نمی دهم و سخنم را با آیه ای از کلام الله مجید از زبان دشتستان و مردم شریف دشتستان خاتمه می دهم.
«رَبِّ إِنِّی لِما أَنْزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ»
«پروردگارا، من به هر خیری که برایم بفرستی سخت نیازمندم»
ان شاء الله این خیر پروردگار در ماه پایانی فصل سردی و خشکی و خواب زمستانی، گرمی و نشاط و بیداری بهار دلنشین با موفقیت «جناب آقای غلامرضا مختاری» باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.